LatowiczLatowicz szkolny

Unijne zajęcia Zostań inżynierem w gminie Latowicz, pokazały, że nauka może być dosłownie słodka i ciekawa. Może też wyzwalać pokłady szczęścia i adrenaliny oraz wskazywać pasjonatów i przyszłych mistrzów.

MOC nauki

Latowicz szkolny / MOC nauki

Zostań inżynierem w gminie Latowicz, to zajęcia, które zrealizowano w tamtejszym zespole szkół w ramach wyrównywania szans edukacyjnych uczniów oraz zmniejszenia różnic w jakości usług. Pobudzenie kreatywności i wyobraźni dzieci, obudzenie w nich ciekawości świata, zachęcanie do stawiania pytań i zastanawiania się nad rzeczami z pozoru oczywistymi, to cel nadrzędny tych spotkań, o czym mówiła dyrektor Wiesława Kosobudzka.

Magiczne Eksperymentarium, Dni Ścisłonauki, języki obce, zajęcia kulinarne i matematyczne oraz konsultacje wokół własnej ścieżki kariery, to tylko początek dobrej zabawy. Największą radość – tak małym, jak dużym – sprawiły zajęcia w świecie Lego robotów. Wprawdzie, jak twierdził uczeń klasy V Adrian Gajowniczek, żaden robot nigdy człowieka nie zastąpi, to jednak właśnie one przyciągnęły wielu zapaleńców. I trudno się temu dziwić.

Zajęcia z lego mindstorms wprowadziły młodych konstruktorów w świat nauki przedmiotów ścisłych. Dzieci miały okazję poszerzyć własne kompetencje z zakresu robotyki, matematyki informatyki oraz fizyki. Dowiedziały się też, w jaki sposób programować roboty. Okazało się, że budowa wcale nie jest trudna. W tym świecie poruszać się pomagali Marek Ogonowski oraz Mateusz Najdykor, studenci Politechniki Warszawskiej oraz VAT.

Nie mniej ciekawe okazały się spotkania językowe, zorganizowane z Małgorzatą Wardzyńską-Soćko. Wieczór filmów rosyjskich, obyczaje i tradycje, możliwość konwersacji oraz wirtualny egzamin, złożyły się na umiejętności, przypieczętowane cukierkiem MO C. U anglistki Katarzyny Pacek, by rozwijać wyobraźnię, zdolność kreatywnego i logicznego myślenia, z pomocą przyszedł hazard. Także Freddie Mercury wraz ze swoim śpiewem We are the champions zapraszał, by świetnie bawić nauką. Matematykę sukcesu przybliżali uczniom Wanda Kania oraz Piotr Urbaniak, a smakołyki, wspólnie z Krystyną Wołkowiecką wyczarowywali mistrzowie kuchni.

W ramach projektu uczniowie zwiedzali Centrum Nauki Kopernik, uczestniczyli w wykładach na wydziale nauk ścisłych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz wyjeżdżali do kina i teatru.

– Misją było zaszczepienie u młodzieży zamiłowania do nauki – mówiła Agnieszka Włodarczyk, nauczycielka informatyki i koordynatorka przedsięwzięcia. Zainicjowany przez wójta Bogdana Świątek-Górskiego projekt poszerzył horyzonty, pomógł lepiej zrozumieć otaczający świat, rozwinął umiejętność zadawania pytań, a nade wszystko nauczył uczniów pracy w zespole oraz zintegrował. Wspólne ognisko, dyskotekę, pełen opowieści o duchach nocleg w szkole, pobudkę i dyżur w kuchni będą z pewnością jeszcze długo wspominać.

Numer: 46 (841) 2013   Autor: Teresa RomaszukKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *