MrozyMrozy sesyjne

Ostatnia sesja Rady Gminy w Mrozach skupiła się na miejskości. Poza planowaniem, jak uczcić nadanie praw miejskich, omówiono pokrótce zmiany, jakie nastąpią po 1 stycznia 2014 roku. Wbrew niektórym obawom, nie będzie tak strasznie – podatki nie wzrosną, a Mrozy jeszcze wypięknieją. I na pewno nie odetną się od reszty gminy.

Miejskie zmiany

Mrozy sesyjne / Miejskie zmiany

Do tytułu miasta dla Mrozów jeszcze blisko 47 dni. Władze gminy przygotowują się do świętowania, ale to nie wszystko, bo przed radą o wiele więcej, ważnych decyzji. Co zmienia status miasta? Na pewno tytułowanie, które narzuca prawo. Od 1 stycznia 2014 roku wójt stanie się więc burmistrzem, a rada gminy – radą miejską. Pozostałe zmiany dotyczące chociażby nazw instytucji leżą już w gestii władz lokalnych. Rada ureguluje nazewnictwo jeszcze w listopadzie br., ale można się spodziewać, że go nie zmieni. Tak chciałby wójt Jaszczuk, który sugerował, że gmina będzie wciąż ta sama, nieważne czy wiejska, czy miejsko-wiejska.

- To wcale nie oznacza, że coś się od czegoś odłączy. To będzie znaczyło tylko tyle, że jedna z 26 wsi należących do gminy stanie się miastem – uspokajał Jaszczuk, dementując plotki jakoby Mrozy miałyby zacząć być faworyzowane. Zaznaczał też, że nie powstanie żaden dodatkowy urząd. Może zmienić się jedynie jego nazwa. Przykładem zmian mają być inne miejsko-wiejskie gminy w powiecie mińskim, jak chociażby sąsiedni Kałuszyn.

Jedno jest pewne – status miasta nie wymusi większych nakładów finansowych od mieszkańców. Wbrew wielu obawom podatki nie wzrosną. Wójt Jaszczuk wnioskował, by opłaty od nieruchomości czy środków transportowych pozostały na dotychczasowym poziomie. Rada pomysł ten zaaprobowała jednogłośnie. Nieznacznie wzrosną natomiast taryfy za wodę i ścieki, co nie ma związku z nadaniem praw miasta, a jedynie z utrzymaniem i modernizacją infrastruktury komunalnej. Od 2014 roku za wodę mrozianie zapłacą 5 groszy więcej, czyli 2,04 zł, a za nieczystości – 3,60 zł, co oznacza zwyżkę o 16 groszy. To jednak wciąż mniej niż płacą miejsko- -wiejscy sąsiedzi z Kałuszyna lub całkiem miejscy mińszczanie. Tytuł miasta niczego tu nie zmieni.

Numer: 46 (841) 2013   Autor: (jk)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *