Gmina Mińsk MazowieckiJanów pierwszaków

24 października 2013 r. to ważna data w życiu młodszej części społeczności uczniowskiej Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. ks. Antoniego Tyszki w Janowie. W tym dniu 23 uczniów (9 dziewczynek i 14 chłopców) od rana oczekiwała na swoje pasowanie.

Szkoła jak kino

Rozpoczęło się ono punktualnie o godz. 11.00 od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. Wkrótce dyrektor Jerzy Wierzbicki podkreślił rangę tego wydarzenia w kalendarzu szkolnym oraz powitał gości przybyłych na uroczystość – wicewójta Radosława Legata, proboszcza w Ignacowie – ks. Edwarda Staszczyszyna oraz rodziców pierwszoklasistów. A wychowawczyni kl. I Ewa Kostyra zaprosiła wszystkich na część artystyczną w wykonaniu jej podopiecznych oraz uczniów kl. IV .

Pierwszoklasiści mieli ogromną tremę, bo był to ich premierowy występ przed tak dużą publicznością, którą stanowili goście, rodzice, nauczyciele oraz koleżanki i koledzy z klas 0-III. W klimat ślubowania wprowadzili dwaj czwartoklasiści, którzy wyjaśnili młodszym kolegom istotę całej ceremonii. W sali znalazł się Pinokio, który też chciał uczyć się z dziećmi i nawiązał rozmowę z pierwszakami. Wtedy nagle pojawiła się wróżka, która rzuciła czar na dzieci, obdarzając je oślimi uszami i chciała odwołać pasowanie. Dzięki wstawiennictwu Pinokia dała się udobruchać i zgodziła się zdjąć swój czar pod warunkiem zdobycia przez dzieci symboli z pięciu krajów. I tak uczniowie rozpoczęli wędrówkę przez krainę śpiewu i tańca, pracy, miłości i przyjaźni oraz mądrości i dobrego wychowania. W każdej z nich mieli do wykonania określone zadania, dzięki którym udało się zdobyć pięć symboli.

Po ich otrzymaniu wróżka odczarowała złe zaklęcie, dzieci straciły ośle uszy i z radością, że znowu stały się uczniami zaśpiewały, że w szkole jak w dobrym kinie szybko, ciekawie przemija czas.

Skoro tak, to dyrektor zdecydował, że dzieci mogą zostać pasowane na ucznia. Zamiast oślich uszu na głowach dzieci pojawiły się birety założone przez rodziców. Dodawały one powagi i dostojności w ceremonii ślubowania, kiedy dzieci zwrócone do sztandaru szkoły przyrzekały, że będą dobrymi i posłusznymi uczniami, którzy chcą wyrosnąć na wzorowych Polaków.

Takimi chcą zostać – Sylwia Błażejczyk, Karol Bogdanowicz, Karolina Gałan, Maxymilian Gniado, Alicja Jędruchniewicz, Michał Kołodziejski, Alan Kopciński, Jakub Korzeniowski, Bartłomiej Kulma, Rafał Marzec, Marta Noceń, Karol Oszczędłowski, Ernest Padzik, Dominika Piecyk, Piotr Piecyk, Damian Pszonka, Barbara Rumak, Kacper Rumak, Jakub Rybacki, Milena Szaniawska, Jan Sztukowski, Monika Tkaczyk, Magdalena Wójcicka.

Kiedy dyrektor pasował, wicewójt dekorował uczniów szkolnymi znaczkami, a proboszcz wręczał pamiątkowe dyplomy. Oprócz tego pierwszaki otrzymały pastele od wójta, obrazki św. Antoniego od księdza, prezenty od przedstawicieli kl. 0-III , które przygotowały wychowawczynie razem ze swoimi uczniami. Na zakończenie ogłoszono chwilę dla fotoreporterów oraz zgodnie z tradycją szkoły zaprezentowano pamiątkowe drzewko do wsadzenia na palcu szkolnym – tym razem była to jodła syberyjska. W sali lekcyjnej na dzieci i gości czekał przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek. Był on miłym akcentem kończącej się uroczystości.

Numer: 45 (840) 2013   Autor: Janko Frida yski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *