SiedlceSiedlce sesyjne

Nowa ustawa dotycząca wywożenia odpadów komunalnych budzi wiele kontrowersji. Problem ten również żywo poruszył siedleckich radnych, co pokazała ostatnia, niezwykle intensywna sesja rady miasta. Uchwała, którą podjęli radni, należy do tych spraw, które przynajmniej na pierwszy rzut oka nie mają dobrego rozwiązania

Śmieci na metry

Siedlce sesyjne / Śmieci na metry

Gdzie leży problem? Otóż ustawa państwowa wymienia kilka metod naliczania opłat za wywóz śmieci komunalnych. Włodarze miast i gmin muszą zdecydować się na jedną z nich, a mogą wybierać pomiędzy następującymi wariantami naliczania: od powierzchni mieszkania, od ilości zużytej wody, od ilości osób zameldowanych w mieszkaniu czy ryczałt od gospodarstwa domowego. Każda z tych opcji ma swoje wady.
Szczególny niepokój mieszkańców Siedlec wzbudziła deklaracja władz, aby opłata ta była naliczana na podstawie metrów kwadratowych zajmowanych przez daną osobę. Według niektórych radnych sposób ten jest niesprawiedliwy, gdyż uderza często w osoby samotne, emerytów i rencistów. Siedlczanie również negatywnie odnoszą się do tej kwestii, gdyż obawiają się drastycznych podwyżek, wynikających wyłącznie z tego faktu, że mieszkają sami i opłata wyliczona na podstawie zajmowanego metrażu będzie zbyt wysoka w stosunku do wyprodukowanych śmieci.
Podczas sesji podjęto uchwałę naliczania opłaty za śmieci od metrów kwadratowych. Za – głosowało 16 radnych, przeciw 4, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Należy zaznaczyć, że radni byli świadomi tego, że żaden z możliwych wariantów nie jest idealny, dlatego też wybrali sposób najłatwiejszego naliczania opłat.
Jedno jest pewne – jakkolwiek nie naliczano by opłat, to i tak płacić będziemy drożej. Dlaczego? I co zrobić, aby płacić mniej? Odpowiedź jest prosta – segregujmy śmieci. Wyuczenie w ludziach nawyku segregacji odpadów jest głównym celem nowej ustawy, do której musieli się także dostosować siedleccy radni, mimo że wybór nie był dla nich ani prosty, ani do końca satysfakcjonujący. Tak więc może po prostu należy już nie opierać się postępowi, bo – jak zapewnia ustawa – segregacja odpadów na pewno nam się opłaci.

Numer: 2012 44   Autor: (kj)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *