Powiat mińskiPowiat miński patriotów

O wadze wydarzenia kulturalnego decydują nie jego cele, a poziom i frekwencja uczestników oraz gości. Mroziański przegląd patriotyczny ma przez plastykę, recytacje i śpiew tworzyć świadome i emocjonalne postawy obywatelskie, wzmagać więzi z regionem oraz uwrażliwiać na dziedzictwo kulturowe i historyczne. Tyle i aż tyle, by przez eliminacje i podczas finałowej gali na scenie dominowała ojczyzna.

Wszędzie ojczyzna

W tym roku przystawką muzyczną byli górale, czyli folkowy kwartet Góralska Hora z Beskidów. Grają i śpiewają wszystko w miarę potrzeb, dając przy okazji popis gry na instrumentach i wokalu młodej góralki. Mniejsza o nazwiska, bo chodzi o wspomniany wcześniej patriotyzm, a ten bez ojczyzny nie wart jest funta kłaków. Starali się więc jak mogli, ale oryginalne stroje ludowe nie pomagały w odbiorze pieśni legionowych. Bardziej do widzów przemawiały góralskie hity, co podkreślali rzęsistymi brawami. Może przydałyby się żurawiejki albo powstańcza pobudka, bo przecież mamy rocznicę styczniowego zrywu z roku 1863.

W konkursach jury podziwiało 266 uczniów SP, GM i LO, z których większość postawiła na śpiew.

Najpierw rozstrzygnięto konkurs plastyczny, który miał pokazywać kadry z Powstania Styczniowego. Spośród 28 prac młodych artystów komisja konkursowa nagrodziła co trzecią, a wśród nich wyróżniła Paulinę Karpińską z GM w Mrozach. Plastyczny brąz przypadł Katarzynie Uścińskiej z LP w Mińsku, srebro – Marii Domańskiej z Jakubowa, a złoto salezjaninowi Arturowi Kłosińskiemu.

Drugi dzień przeglądu upłynął pod znakiem prezentacji słownych i muzycznych nawiązujących do problematyki patriotycznej. Tu jury wyróżniło 17 z 59 recytatorów oraz 16 ze 179 wystąpień wokalno-muzycznych. Najwięcej zgłoszeń nadeszło z gminy Mrozy, Mińska Mazowieckiego, Siennicy, Kałuszyna, Cegłowa, Jakubowa, a po raz pierwszy w konkursie wzięły udział reprezentantki SP w Chobocie.

Jak recytować wiersz o ojczystej ziemi i jej bohaterach? Najlepiej brać przykład z Sebastiana Ruty, z Siennicy, Marii Piątkowskiej z mińskiej Piątki i Krzysztofa Zajmy z Ekonoma, którzy wygrali w swoich grupach wiekowych. Recytatorskie srebra zdobyły Karolina Topczewska z SP-2, Oliwia Kulik z SP w Mrozach oraz Izabela Ziubińska z ZS MSC, a brąz – Kacper Cichocki z SP-2, Aleksandra Szczerbowska z SP w Kałuszynie oraz Konrad Czerwiński z Macierzanki i Kacper Serwatka z LO w Mrozach.

Opiekunami laureatów były – Magdalena Biernat, Małgorzata Szczygielska-Kluska, Iwona Kokoszka, Iwona Jagodzińska, Bożenna Stępniewska, Marzena Piętka, Magdalena Piotrowska, Jagna Sekular i Diana Gajc-Piątkowska prowadząca wyróżnioną salezjankę Barbarę Majewską.

Ponad 170 wystąpień muzycznych to wyzwanie nie tylko dla jurorów, którzy okazali się dość wymagający, co pokazały występy podczas finałowej gali. A pokazały się Iskry z SP w Mrozach, zespół z DK w Kałuszynie – Aleksandra Gniado, Maja Leszczyńska, Marta Kulawiak, Kinga Książek, Kinga Mroczek i Weronika Zagórska oraz Tomasz Osica z GM-1.

Wokalne srebra to Klaudia Kozioł z Lipin i Aleksandra Szczerbowska z Kałuszyna, a brązy – Izabela Otocka z Mrozów, Aleksandra Gniado z Kałuszyna i Kacper Kuca z mińskiego ZSM-2.

Na wyróżnienia zasłużyli – Adrianna Karpińska, Fleciki i Kasianiecka, Joanna Gomółka i Julia Buzarewicz , a nagrodę specjalną za żywy akompaniament otrzymał andersiak Kamil Andrukowicz.

Wokalistów przygotowały – Agnieszka Rybak, Katarzyna Kąca, Jolanta Sęktas, Hanna Miller- Wąsowska, Justyna Kowynia-Rymanowska, Wanda Stryczyńska, Urszula Rozbicka, Hanna Wielgołaska, Katarzyna Berska i Teresa Kowalska oraz Daniel Gałązka i Jakub Maguza.

Finał przeglądu w niedzielę 27 października potwierdził, że warto mówić i śpiewać o ojczyźnie. Nie tylko dla nagród, które w tym roku ufundowała gmina Mrozy i mińskie starostwo, a rozdawał wójt Jaszczuk z wicestarostą Płochockim. A my mamy ciekawy reportaż, choć warunki filmowe były trudne.

Numer: 45 (840) 2013   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *