Mińsk MazowieckiTPMM naukowy

Pod koniec października w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku miała miejsce międzynarodowa sesja popularnonaukowa „Z mazowieckich piasków. Znani i nieznani... część IX”. Zainicjowane przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego spotkanie pokazało, że jakąś część naszej istoty wszyscy zawdzięczamy rodzinnemu miastu oraz pracy i poświeceniu przodków.

Dar pokoleń

TPMM naukowy / Dar pokoleń

Nie potrzeba patriotyzmu walki. Potrzeba patriotyzmu nauki, pracy, szanowania wartości... – mówiło jedno z haseł wystawy towarzyszącej wydarzeniu. Upamiętnienie bohaterskiej działalności żołnierzy obwodu Armii Krajowej Mewa - Jamnik - Kamień i członków lokalnych struktur Szarych Szeregów oraz prośba „Kochajcie Ojczyznę” stało się trzonem historycznego spotkania. Wystąpienie przedstawicielki paryskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Mińska Mazowieckiego Lilliane Gottheff uwypukliło pamięć o przodkach, stało się hołdem dla rodziców, którzy się tu urodzili, ale też wspaniałym przykładem poszanowania tradycji. Przedstawiona przez nią prezentacja przybliżyła działalność tej organizacji, która na swoim koncie ma m.in. odsłonięcie pomnika znajdującego się na cmentarzu żydowskim.

Najważniejsze dokonania stowarzyszenia skrzętnie notowane są w Złotej Księdze, znajdującej się w Paryżu.

– Moje dzieciństwo, to zapamiętane mińskie anegdoty, gdzie cierpienie mieszało się z miłością. Moja rodzina była przywiązana do tego miejsca, a we mnie żyje płomień, który jest istotą mojej żydowskiej przeszłości – przekonywała paryżanka.

Rodzynkiem referatu francuskiej prelegentki stały się także unikatowe zdjęcia. Dawno zapomniane i typowe dla naszego miasta pamiątki drewnianej architektury, mało spotykane zawody, jak kołodziej, rabin, nosiwoda, szewc czy skrzypek, wspomnienie domu z ulicy Kościelnej, traumatyczne losy czasu wojny i pamięć, to obraz naszego miasta. Z pamiątek tych promienieje siła miłości do miejsca, z którego pochodzimy.

Właśnie tą małą ojczyznę oraz postać mazowieckiego księcia Janusza I Starszego, który nadał prawa miejskie naszemu miastu, przybliżyła prof. dr hab. Małgorzata Wilska. – Wychowany na dworze Kazimierza Wielkiego wybitny przedstawiciel Piastów mazowieckich zakłada wsie szlacheckie na prawie rycerskim, porządkuje prawo, funduje kościoły (21 na terenie Mazowsza wschodniego) i przekazuje nowe trendy w oświacie i kulturze. Staje się przykładem znamienitych rządów i właśnie do tych dobrych przykładów powinni sięgać także współcześni – przekonywała prelegentka.

Działalność przedwojennego wojewody warszawskiego Stanisława Twardo, jego determinację w nauce oraz pracy przybliżył wykład Damiana Sitkiewicza. Podobnej natury obraz zaangażowania stowarzyszenia absolwentów szkół siennickich w budowaniu podwalin edukacji i kultury, w kultywowanie tradycji i więzi oraz w zbieraniu pamiątek muzealnych ukazali Tadeusz Gnoiński oraz Irena Łukaszewska. Przedstawiciel Uniwersytetu Warszawskiego Piotr Woźniak przybliżył historię najstarszych organów piszczałkowych, znajdujących się na terenie powiatu mińskiego. Krzysztof Szczypiorski, zafascynowany twórczością Mieczysława Kościelniaka, przedstawił funkcjonowanie grupy Blik 83.

Sięganie do korzeni, szacunek dla tradycji i dorobku pokoleń oraz pamięć o miejscach pamięci, to lekcja wartości, jaką mińszczanie otrzymali tego dnia w darze.

Numer: 45 (840) 2013   Autor: Teresa Romaszuk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *