Wiciejów jubileuszowy

Publiczna szkoła podstawowa w Wiciejowie skończyła równe 100 lat. Jej uczniowie i pracownicy nie mają jednak powodów do radości, bo choć ich placówka przetrwała obie wojny, to może nie poradzić sobie z wójtowskimi porządkami w gminnym budżecie. Ta smutna myśl nie opuszczała nauczycieli nawet podczas uroczystego jubileuszu, który wypełniła atmosfera napięć i nieskrywanego żalu do władz gminy

Smutna radość

Wiciejowska podstawówka wiele zawdzięcza mieszkańcom tej niewielkiej podcegłowskiej miejscowości. To dzięki ich zaangażowaniu udało się nie tylko utworzyć tam szkołę, ale też przetrwać cały wiek. Nie złamały jej ani wojny, ani złe warunki lokalowe czy brak funduszy na rozwój. Chęć zapewnienia maluchom nauki była bowiem zbyt wielka, by nie sprostać przeciwnościom.
Dzisiaj wiciejowska podstawówka staje przed nowymi problemami. A raczej – przed gminną strategią rozwoju oświaty, wieszczącą placówce likwidację. W takich okolicznościach ciężko cieszyć się ze stuletniego jubileuszu, obchodzonego w sobotę 27 października. Mimo że zjechali na niego byli uczniowie i pracownicy, a obecna była również praprawnuczka założyciela Wincentego Morasickiego – Joanna Młot, aktualna uczennica szkoły.
To ona wraz z przewodniczącym samorządu uczniowskiego Konradem Kurzyńskim odsłaniała tablicę dziękczynną, poświęconą mieszkańcom Wiciejowa. Pamiątkowa płyta nabrała w ten sposób dodatkowego – symbolicznego znaczenia. Mieszkańcom przypomniała, że tylko razem mogą uratować wiciejowską podstawówkę, a władzom – że wiciejowianie łatwo się nie poddają. Zwłaszcza, że mają za sobą właścicieli lokalnych firm, którzy wpierają ich w potrzebie. Podczas uroczystości przyznano więc im tytuły przyjaciół szkoły. Otrzymali je: Renata i Sławomir Kosińscy z Majsterpolu, Grzegorz Dolata, który od 12 lat sponsoruje rower dla najlepszego ucznia, Paweł Rybak ze Stolbudu, Tomasz Paudyna z SJO i Piotr Miastkowski.
W walce społeczność szkolną duchowo wsparł ks. Edward Staszczyszyn z Ignacowa, który w szkolnym korytarzu odprawił Mszę świętą. Z wiernymi o pomyślną przyszłość modlił się także ks. Maciej Chociej z mieńskiego DPS-u. A gdy przyszło do przemówień, wójt Marcin Uchman zaskoczył wszystkich znajomością historii szkoły, dyrektorki cegłowskich szkół zapewniały o jedności, a Teodora Wójcik w imieniu całej rady gminy składała gratulacje. Gratulował też Czesław Mroczek, choć tylko listownie. To taktowne milczenie przerwał jednak Roman Jaguścik z mińskiego oddziału ZNP, życząc by uroczystość nie była pogrzebem i zapewniając, że związek wesprze szkolną społeczność w walce. Jak się wkrótce okazało, również nauczyciele i uczniowie nie zamierzali milczeć w tej sprawie.
Program artystyczny prezentował nie tylko umiejętności taneczne i wokalne uczniów, którzy wykazywali się znajomością współczesnych, ale i ludowych tańców oraz pieśni. Pełny był też żalu do władz gminy, wymownych zapewnień o gotowości do walki i uskarżeń na niesprawiedliwość bezdusznego świata, którym rządzą pieniądze. Atmosferę podgrzał patron szkoły generał Ignacy Prądzyński, który patrząc w stronę publiczności ostrzegał, że przyjdzie z oddziałem, jeśli ktoś podniesie na podstawówkę rękę.
Emocje łagodził zespół Emila Ławeckiego – absolwenta szkoły w Wiciejowie. Kierowana przez niego Manufaktura Dźwięku wyśpiewała publice jeden dzień z życia szkoły, rozładowując tym samym napięcie. I jedynie na chwilę wzmocnił je dyrektor Zygmunt Boruta, który zdmuchując świeczki na jubileuszowym torcie, zapewnił, że marzenie ma tylko jedno...
O przetrwaniu szkoły marzą również uczniowie, co udowodnili podczas konkursu plastycznego. Nagrodzone prace zawisły w korytarzu, a w oddzielnych salach przygotowano wystawę dokumentów związanych ze szkołą oraz ekspozycję szkolnej gazetki „Szkoleś”, która skończyła 4 lata. Jej dziennikarki krążyły wśród gości, wypytując absolwentów o ich szkolne wspomnienia. Miejmy nadzieję, że gdy to one opuszczą progi wiciejowskiej podstawówki w ich pamięci pozostaną tylko radosne chwile.

Numer: 2012 44   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *