Mrozy patriotyczne

Grunt to wyprzedzić czas oficjalnych obchodów. Taką ideę ma najpewniej  powiatowy przegląd patriotyczny, który tradycyjnie zorganizowało mroziańskie centrum kultury. A na deserowy finał zaprosiło barda Kasprzyckiego ze swymi równie patriotycznym niebem do wynajęcia

Patria na pokaz

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
Next upNext up:

Zmiana czasu spowodowała, że niektórzy fani Kasprzyckiego przybyli na koncert godzinę wcześniej. On tymczasem próbował wyjątkowo nastrojowego „Księdza Marka” Słowackiego, a po nim słynne i nadal aktualne strofy o murach, które wciąż rosną między władzą a oszukiwanym ludem.
Można się zasłuchiwać, ale nie bezmyślnie, bo Kasprzycki potrafi nie tylko po polsku śpiewać, ale również myśleć i opowiadać. Przeważnie zawieszone na lekkiej ironii epizody z naszej trudnej historii. Wtedy jego wciąż niewynajęte niebo z widokiem na raj brzmi jak wezwanie do refleksji nad sensem człowieczego życia.
Tak wzmocnieni uczestnicy konkursów ze swoimi opiekunami mogli odebrać dyplomy i albumy MZM o sacrum mińskiej ziemi. By nie zanudzić, dyrektor Borczyński na przemian zapraszał na scenę a to najlepszych recytatorów, a to śpiewaków, by wreszcie pokazać wszystkich nagrodzonych w trzech odsłonach kategorii.
Na początek – recytatorzy, a wśród  nich Dobrosława Michalik, Adrian Broda z Siennicy, Aleksandra Sadowska z Sulejówka i Łucja Sawicka z klas I-III. Ze starszaków wygrała Wiktoria Supryn z Grodziska przed Olą Kazimierczyk z Siennicy, Karolem Śluzkiem z Wielgolasu, Agatą Zwierz z Siennicy i Dominiką Adamczyk z Wielgolasu.
Krzysztof Zajma jest już licealistą w ZSE, ale wciąż wygrywa konkursy. Tym razem z Dianą Wątruch z SLO, Natalią Jarząbek z Siennicy i Rafałem Krawczykiem z Mrozów.
Artystyczny portret małej ojczyzny to novum przeglądu wyzwalające talenty plastyczne i filmowe. Tutaj wśród najmłodszych wygrał Jakub Zagrabski przed Ewą Flis (oboje z Mrozów) i Julią Ostrowską ze Stanisławowa. Swoimi pracami mogą się też chwalić Natalia Gałązowska z Mrozów, Eliza Mikos z Ładzynia, Karolina Bartuszek z Mrozów, Mariola Majszyk z Siennicy oraz Katarzyna Wąsowska i Kamil Kołak z Kałuszyna. Nie zabrakło laureatów z gimnazjów i liceów. Wygrały Joanna Sadoch z Kałuszyna i Maria Pszonka z SLO przed Anią Sekular z SLO, Justyną Karczmarek z GM w Kałuszynie oraz Angeliką Sroką i Marią Mieruszyńską z zakładu poprawczego i ochronki  w Mrozach.
Największą popularnością cieszył się wokal i... nie zabrakło w nim chłopców. Wygrał Damian Kurek przed Julią Kulik i Wojtkiem Furtakiem (wszyscy z Mrozów), a trzecie były kałuszyńskie Iskry i duet  Aleksandra Gniado –Karolina Ręczajska.
W klasach IV-VI pierwszego miejsca nie przyznano, ale z powodzeniem zasłużyły na nie srebrne Ola Szczebrowska i Justyna Gomółka z Kałuszyna, śpiewając i wyglądając jak stuprocentowe patriotki. Ze nimi był duet wokalny z Marianki i Julita Trojanowska z Mrozów.
A wśród najstarszych – tłok. Jury uznało, że najlepiej śpiewała Aleksandra Gańko z Ekonomika, ale z powodzeniem podobnego poziomu sięgnęła Natalia Malesa z Mrozów, duet Szlędak–Majewska z SLO i gospodarze – Basia Frącz z Patrykiem Budkowskim. Również trzeci był zespół TAKTOMY z Siennicy, Kinga Moczulska z Kałuszyna i Kłopoty Doroty z Jakubowa.
Ograniczenia czasowe pozwoliły wystąpić tylko najlepszym i to – co dało się odczuć – w skróconym programie. Miało się wrażenie, że niedokończone strofy podejmie cała sala, jak to było z „pierwszą brygadą” zaśpiewaną przez Kasprzyckiego. Coś takiego można było ujrzeć tylko w Mrozach w ostatnią niedzielę października. Kto nie był, nie musi aż tak bardzo żałować, bo kamera Co słychaćTV wszystko nagrała. Do zobaczenia na naszym ekranie i podczas 11-listopadowej oficjalnej fety kolejnej rocznicy lub  rocznicy kolejnej niepodległości.
Wszystko jedno...

Numer: 2012 44   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *