Mrozy patriotyczne

Grunt to wyprzedzić czas oficjalnych obchodów. Taką ideę ma najpewniej  powiatowy przegląd patriotyczny, który tradycyjnie zorganizowało mroziańskie centrum kultury. A na deserowy finał zaprosiło barda Kasprzyckiego ze swymi równie patriotycznym niebem do wynajęcia

Patria na pokaz

Zmiana czasu spowodowała, że niektórzy fani Kasprzyckiego przybyli na koncert godzinę wcześniej. On tymczasem próbował wyjątkowo nastrojowego „Księdza Marka” Słowackiego, a po nim słynne i nadal aktualne strofy o murach, które wciąż rosną między władzą a oszukiwanym ludem.
Można się zasłuchiwać, ale nie bezmyślnie, bo Kasprzycki potrafi nie tylko po polsku śpiewać, ale również myśleć i opowiadać. Przeważnie zawieszone na lekkiej ironii epizody z naszej trudnej historii. Wtedy jego wciąż niewynajęte niebo z widokiem na raj brzmi jak wezwanie do refleksji nad sensem człowieczego życia.
Tak wzmocnieni uczestnicy konkursów ze swoimi opiekunami mogli odebrać dyplomy i albumy MZM o sacrum mińskiej ziemi. By nie zanudzić, dyrektor Borczyński na przemian zapraszał na scenę a to najlepszych recytatorów, a to śpiewaków, by wreszcie pokazać wszystkich nagrodzonych w trzech odsłonach kategorii.
Na początek – recytatorzy, a wśród  nich Dobrosława Michalik, Adrian Broda z Siennicy, Aleksandra Sadowska z Sulejówka i Łucja Sawicka z klas I-III. Ze starszaków wygrała Wiktoria Supryn z Grodziska przed Olą Kazimierczyk z Siennicy, Karolem Śluzkiem z Wielgolasu, Agatą Zwierz z Siennicy i Dominiką Adamczyk z Wielgolasu.
Krzysztof Zajma jest już licealistą w ZSE, ale wciąż wygrywa konkursy. Tym razem z Dianą Wątruch z SLO, Natalią Jarząbek z Siennicy i Rafałem Krawczykiem z Mrozów.
Artystyczny portret małej ojczyzny to novum przeglądu wyzwalające talenty plastyczne i filmowe. Tutaj wśród najmłodszych wygrał Jakub Zagrabski przed Ewą Flis (oboje z Mrozów) i Julią Ostrowską ze Stanisławowa. Swoimi pracami mogą się też chwalić Natalia Gałązowska z Mrozów, Eliza Mikos z Ładzynia, Karolina Bartuszek z Mrozów, Mariola Majszyk z Siennicy oraz Katarzyna Wąsowska i Kamil Kołak z Kałuszyna. Nie zabrakło laureatów z gimnazjów i liceów. Wygrały Joanna Sadoch z Kałuszyna i Maria Pszonka z SLO przed Anią Sekular z SLO, Justyną Karczmarek z GM w Kałuszynie oraz Angeliką Sroką i Marią Mieruszyńską z zakładu poprawczego i ochronki  w Mrozach.
Największą popularnością cieszył się wokal i... nie zabrakło w nim chłopców. Wygrał Damian Kurek przed Julią Kulik i Wojtkiem Furtakiem (wszyscy z Mrozów), a trzecie były kałuszyńskie Iskry i duet  Aleksandra Gniado –Karolina Ręczajska.
W klasach IV-VI pierwszego miejsca nie przyznano, ale z powodzeniem zasłużyły na nie srebrne Ola Szczebrowska i Justyna Gomółka z Kałuszyna, śpiewając i wyglądając jak stuprocentowe patriotki. Ze nimi był duet wokalny z Marianki i Julita Trojanowska z Mrozów.
A wśród najstarszych – tłok. Jury uznało, że najlepiej śpiewała Aleksandra Gańko z Ekonomika, ale z powodzeniem podobnego poziomu sięgnęła Natalia Malesa z Mrozów, duet Szlędak–Majewska z SLO i gospodarze – Basia Frącz z Patrykiem Budkowskim. Również trzeci był zespół TAKTOMY z Siennicy, Kinga Moczulska z Kałuszyna i Kłopoty Doroty z Jakubowa.
Ograniczenia czasowe pozwoliły wystąpić tylko najlepszym i to – co dało się odczuć – w skróconym programie. Miało się wrażenie, że niedokończone strofy podejmie cała sala, jak to było z „pierwszą brygadą” zaśpiewaną przez Kasprzyckiego. Coś takiego można było ujrzeć tylko w Mrozach w ostatnią niedzielę października. Kto nie był, nie musi aż tak bardzo żałować, bo kamera Co słychaćTV wszystko nagrała. Do zobaczenia na naszym ekranie i podczas 11-listopadowej oficjalnej fety kolejnej rocznicy lub  rocznicy kolejnej niepodległości.
Wszystko jedno...

Numer: 2012 44   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *