Mińsk MazowieckiMińsk Mazowiecki konkursowy

W środę 9 października aula ZSM-2 przy ul. Siennickiej w Mińsku Mazowieckim zgromadziła uczestników tegorocznej edycji testu z wiedzy o historii miasta nad Srebrną. Tym razem było nieco trudniej, bo trzeba było wykazać się również wiadomościami z powstania styczniowego. Nie zraziło to uczniów mińskich szkół, którzy na teście stanowili zdecydowaną większość. Wśród nich znalazła się Ewelina Jastrzębska, która z kompletem punktów zdeklasowała konkurencję.

Fanty dziejowie

Mińsk Mazowiecki konkursowy / Fanty dziejowie

Dwa lata temu z okazji 590-lecia Mińska Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego postanowiło sprawdzić co mińszczanie wiedzą o historii swojego miasta. Pomysł okazał się na tyle trafiony, że zdecydowano się imprezę kontynuować. Chętnych z roku na rok jest coraz więcej. Do trzeciej edycji przystąpiło 52 uczestników w trzech kategoriach: młodzież szkolna, vip i open. Niestety, tym razem zabrakło nauczycieli historii, ale ich podopieczni pokazali klasę.

Na zwycięzców testu w każdej grupie czekały atrakcyjne nagrody. Wśród nich znalazła się mikrofalówka, tablet, radioodtwarzacz, bony na usługi fryzjerskie czy taksówkarskie, a także pozycje książkowe i unikalne fotografie lotnicze Mińska wykonane przez 2 Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą. Nagrody przewidziane dla historyków rozlosowano wśród uczestników.

Zdobycie tych skarbów wymagało nie lada wiedzy. Nie wystarczyły już wiadomości z historii miasta. Z okazji 150-lecia powstania styczniowego w teście znalazły się też pytania dotyczące jego przebiegu na terenie powiatu mińskiego – dawniej stanisławowskiego. Pomocą służyły teksty Janusza Kuligowskiego i Wacława Pieńkowskiego.

Pytania nie były łatwe. Dotyczyły m.in. kierunków rozwoju miasta w określonych latach, dat powstania stowarzyszeń i ważnych spotkań, dawnych nazw ulic, a także nazwisk i pseudonimów lokalnych dowództwach powstania. Bezbłędnie z testem poradziła sobie dwójka uczestników – Ewelina Jastrzębska z GiLO im. PMS w Mińsku oraz startujący w grupie open Jarosław Janczewski. O zwycięstwie decydowała więc dogrywka. Nad nią, jak i nad przebiegiem całego testu czuwało jury w składzie: Lilla Kłos, Mariola Kruszewska, Renata Płotczyk, Małgorzata Przybysz, Damian Sitkiewicz i Piotr Nowicki.

Niestety, pozostali uczestnicy nie mogli przyglądać się tym zażartym zmaganiom. Czas oczekiwania na wyniki wypełnił im wykład lokalnego historyka Artura Wróblewskiego, który opowiedział o kulisach wybuchu powstania.

Ostatecznie, zwycięski puchar kategorii open powędrował do Eweliny, która okazała się również najlepsza wśród młodzieży szkolnej. Na drugim miejscu znalazł się pan Jarosław, a zaraz za nim uczennica GM-2 Michalina Łubkowska, która wśród swoich rówieśników uplasowała się na drugiej pozycji. W grupie szkolnej trzecie miejsce wywalczył Dawid Frączkowski, również z GM-2.

Z bardzo wysokimi wynikami uczniowie nie dali szans vipom na nagrody w kategorii open. We własnej mistrzem okazał się Waldemar Piekarski z Miejskiej Biblioteki Publicznej – laureat pierwszego testu. Za nim znalazła się nasza redakcyjna koleżanka – zastępczyni redaktora naczelnego Justyna Kowalczyk, a trzecią pozycję wywalczył wiceprezes Magnetu, Piotr Wojdyga.

Testu nikt jednak nie opuszczał z pustymi rękami. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i pozycję książkową. Laureaci musieli unieść nieco więcej, bo TPMM jak zwykle wsparli lokalni przedsiębiorcy. Nagrody ufundowali: Neptun, Alsen Emix, pizzeria Piacere i Iguana, La Bella, Taxi – Andrzej Kośnik, pub Corrida De Toros, salon fryzjerski Beaty Kozłowskiej i „U Marcina”, Hurtownia Sportowa Pawła Rybackiego, Marek Łodyga, Robert Tadla, Czyżkowski.net, PHU Dolata, Urząd Miasta, Studio Sportowe Kwadrat Grażyny oraz Nato Sklep Pawła Mirosza.

Numer: 42 (837) 2013   Autor: (red)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *