JakubówMistów w 95-lecie OSP

Ochotnicza Straż Pożarna w Mistowie została założona we wrześniu 1918 roku z inicjatywy nauczyciela miejscowej szkoły podstawowej Lelicińskiego, któremu pomagali Jan, Józef i Piotr Bartniccy oraz Jan Dąbrowski z Piotrem Wójcickim. W ten sposób podnieśli rangę wsi do rangi społecznych i strażackich, choć wtedy mogli gasić przeważnie marzenia, mając ręczną sikawkę, dwie drewniane beczki na wodę, kilka bosaków i drabin w szopie krytej gontem. Jednak się udało i ich następcy mogli świętować 95-lecie jednostki na placu, który OSP podarował jej pierwszy prezes Piotr Wójcicki.

Od szopy do kultury

Mistów to liczebnie druga po Jakubowie wieś w gminie, bo – jak policzyli strażacy – ma ponad 150 domów i prawie 500 mieszkańców. Ma także szkołę, parafię i... klub seniora, a niedługo drogi będą miały swoje nazwy.

W roku odzyskania niepodległości nie było lekko, ale dość szybko zbudowali szopę na sprzęt, a po kilku miesiącach ugasili płonący wiatrak. Gasili jeszcze Jakubów, ale największym osiągnięciem mistowskich strażaków przed wojną było zwycięstwo w 1939 roku w zawodach strażackich powiatu mińskiego, w których stratowało 40 jednostek.

W okresie okupacji cały czas działali, ale znaczący rozwój nastąpił dopiero w 1948 roku, kiedy czynem społecznym zakończyli budowę remizy. Dzięki niej rozpoczęli modna wtedy działalność kulturalno-rozrywkową, czyli zabawy taneczne, a dochód z nich przeznaczali na motopompę, węże i nowe umundurowanie.

Wtedy też swoją strażacką karierę rozpoczął naczelnik Marian Kaska, który z zarządem podjął decyzję o rozbudowie budynku straży. I tak w 1967 roku dobudowano garaż, suszarnie węzy gaśniczych, zainstalowano nową syrenę elektryczną oraz wymieniono pokrycie dachu z papy na blachę.

Jednak wciąż im było za ciasno i postanowili w latach 80. zbudować dom strażaka. Udało się po trzech latach, a po dekadzie nowym i do dziś aktualnym prezesem zostaje Ryszard Parol. Wraz z nim OS P rozpoczyna okres pożyczek na rzecz wyposażenia jednostki w nowoczesny wóz bojowy oraz wielu imprez na terenie gminy.

W 2006 roku na zebraniu sprawozdawczo- wyborczym wybrano nowy Zarząd, na czele którego ponownie stanął prezes Ryszard Parol. To właśnie z jego inicjatywy pomyśleli o kolejnej rozbudowie domu strażaka. I znowu się udało, by 5 października 2008 roku
obchodzić w niej uroczystość 90-lecia OSP wraz z otwarciem tanecznej części strażnicy.

Oczywiście, to nie cała – jak słusznie zauważył prezes Tarczyński – historia OSP w Mistowie, bo tworzyło ją kilka pokoleń ochotników, którzy swe dzieło przekazywali rodzinom i potomkom. Wielu z nich z okazji rocznicy odznaczono. Przede wszystkim jednostkę, która otrzymała honorowy medal im. Chomicza oraz jej seniora Tadeusza Parola udekorowanego Złotym Znakiem Związku.

Złote Medale za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Marian Domański, Marek Gągol, Władysław Gut i Ryszard Parol, srebrne – Krzysztof Domański, Dariusz Lipiński, Marian Michalec, Artur Muszelik, Janusz Wolszczak, Marian Wójcicki, Stanisław Wójcicki, a brązowe – Robert Kaszewski i Jerzy Podsiadły.

Od niedzieli 6 października wzorowymi strażaczkami są druhny Marzena Biegalska, Elżbieta Kaszewska, Renata Muszelik, Renata Podsiadły, Agnieszka Turzyńska, Hanna Wocial, a strażakami – Tomasz Biegalski, Damian Domański, Radosław Kacprowicz, Marcin Krupa, Przemysław Krupa, Sławomir Wocial, Marcin Wójcicki i Rafał Wójcicki.

Najstarszym strażakiem w Mistowie jest Marian Kaska z 60 latami wysługi, po 55 lat stażu mają Jan Lipiński Henryk Wocial i Marian Jurek, a po 50 – Tadeusz Parol, Zdzisław Kowalski i Zygmunt Domański.

Na uwagę zasługują także pomocnice strażaków uhonorowane statuetkami, czyli Alina Parol, Lidia Domańska, Helena Parol oraz Irena Paluch.

Rocznicowy Mistów miał szczęście do pogody i gości, ale i tak największe wrażenie wizerunkowe zrobiła wójt Hanna Wocial w... strażackim mundurze. Założyła go pierwszy raz publicznie, ale z wyraźną tremą, bo przy mikrofonie wspierała się prezesem Parolem. Ten zaś od druhen otrzymał kosz róż z życzeniami prowadzenia jednostki do stulecia.

Numer: 41 (836) 2013   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *