SiedlceSiedlce studenckie

Wakacyjny odpoczynek kiedyś musi się skończyć, ku zmartwieniu żaków – zaczyna się szkoła. Wiedzą o tym także siedleckie osobistości. 1 października w uczelnianych ławach zasiedli m.in.: prezydent, ks. biskup, radni, parlamentarzyści czy dyrektorzy instytucji... Tak oficjalnie rozpoczęto rok akademicki 2013/2014.

Gaudeamus z medalami

Siedlce studenckie / Gaudeamus z medalami

Inauguracja roku odbyła się w gmachu nowo wybudowanego Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Uczelni, która jest jedną z najlepiej przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych w Polsce. Studiuje tam niemal 300 niepełnosprawnych studentów.

Podczas Mszy Świętej w kościele katedralnym ordynariusz siedlecki Zbigniew Kiernikowski podkreślał, że niepokój i twórcze poszukiwania to jest to, co popycha naukę do rozwoju. Oczywiście jeśli oparte są na mądrości Boga.

– Ważne jest, by nigdy nie przestać pytać. Kto nie potrafi pytać nie potrafi żyć – mówiła rektor UPH, prof. dr hab. Tamara Zacharuk. Podkreślała też wyzwania stojące przed uczelnią w związku z nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym i wprowadzeniu zmian w kwalifikacji kosztów, nie zapominając o zeszłorocznych sukcesach, jak wizyta prezydenta RP w murach UPH czy współpracy z przedsiębiorcami i otoczeniem biznesowym. Owocem takie współpracy było utworzenie razem z Sokołów SA nowego kierunku – menadżer produkcji i przetwórstwa mięsa.

Zainteresowaniem wśród kandydatów cieszyło się bezpieczeństwo narodowe z nową specjalnością – służby policyjne, przy której współpracę zadeklarowali policja i straż. To jednak nie wszystko. Dzięki projektowi „Chemia – wiem, umiem, rozumiem” utworzono przy Instytucie Chemii Centrum Chemicznego Kształcenia Praktycznego (CCKP), które zapewni uczelni współpracę ze szkołami ponadgimnazjalnymi w zakresie prowadzenia nauczania praktycznego z tego przedmiotu.

Podczas spotkania odbyła się uroczysta immatrykulacja, w czasie której świeżo upieczeni żacy złożyli ślubowanie i otrzymali studenckie birety. Przedstawiciel braci studenckiej, Michał Sawicki, nie omieszkał przypomnieć, że studia to nie tylko przyjemność. – Nie ograniczajcie się do zadań wyznaczonych przez nauczycieli akademickich, ale stawiajcie sobie i nauczycielom wyższe wymagania – mówił.

Niecodziennym punktem programu było przyznanie odznaczeń – za zasługi na rzecz rozwoju nauki. Na podstawie postanowienia prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został dr Ryszard Kowalski. Wicewojewoda mazowiecki, Dariusz Piątek i rektor wręczyli pracownikom UPH złote, srebrne i brązowe medale za długoletnią służbę, a wicekurator mazowiecki dr Mariusz Dobijański przyznawał odznaki Komisji Edukacji Narodowej.

Numer: 41 (836) 2013   Autor: Aneta Czarnocka

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *