SulejówekSulejówek naukowy

W ramach Festiwalu Nauki Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zorganizowało spotkania, podczas których można było poznać historię lotnictwa II Rzeczpospolitej. Dwudniowe festiwalowe spotkania przyciągnęły sporą widownię. Największą uciechę niewątpliwie mieli najmłodsi, którzy w zaciszu willi Bzów przywoływali, wspólnie z rodzicami wizerunek spitfire’ów.

Pasje w aeroplanie

Umorusani po łokcie i dumni, patrzyli potem wszyscy z podziwem na swe dzieła. Świeżo wymalowana eskadra samolotów czekała w szyku bojowym na swój pierwszy lot w nieznane.

Prowadząca zajęcia Barbara Gołębiowska przyrzekła je przesłać w prezencie – wraz z dedykacją od uczestników – Jadwidze Piłsudskiej- Jaraczewskiej. Młodsza córka Aleksandry i Józefa Piłsudskich już jako 12-latka zaczęła składać modele szybowców, a 10 lat później latała na spitfire’ach. Lotnicze pasje bohaterki oraz jej koleżanek, z którymi służyła w czasie II wojny światowej w Royal Auxiliary Service, były tematem, połączonego z pokazem filmu, wykładu, prowadzonego przez Michała Janika.

Historię polskiego lotnictwa czasów II Rzeczpospolitej przybliżył podczas festiwalu Wojtek Matusiak. Wspaniała postawa polskich lotników w czasie Bitwy o Anglię była efektem niezwykłego rozwoju i sukcesów lotniczych w tamtych czasach. Młode państwo polskie już w listopadzie 1918 roku zaczęło formować własne siły powietrzne, a sukcesy polskich lotników i projektantów samolotów w latach 30’ stały się przedmiotem narodowej dumy. Herosi lotnictwa, wybitni konstruktorzy i pasjonaci, jak Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, podczas zawodów w Berlinie w 1932 roku, na swym RDW- 6 wynieśli Polskę w przestworza.

Rok 1934 jest także datą jednego z największych sukcesów polskiego lotnictwa sportowego. Na rozegranych w Warszawie międzynarodowych zawodach Challenge pilot Jerzy Bajan wraz z mechanikiem Gustawem Pokrzywką zajęli pierwsze miejsce na samolocie RWD-9. Próby techniczne samolotu, lot okrężny z półmetkiem w Algierze i próba maksymalnej prędkości zdecydowały o wygranej Polaków.

Z okazji zawodów wydano grę planszową, w której gracze – podobnie jak lotnicy – ścigają się po trasie lotu okrężnego nad Europą i Afryką Północną. W czasie spotkania goście poznawali świetlane czasy konstruktorów i ich latających wynalazków oraz historię i zasady zawodów Challenge. Mogli też rozegrać turniej na reprintach planszy, której oryginał znajduje się w zbiorach muzeum.

Numer: 40 (835) 2013   Autor: Teresa Romaszuk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *