Powiat mińskiPowiat miński oświatowy

Tegoroczne upalne lato powoli od nas odchodzi, a wakacje są już tylko wspomnieniem. Początek roku szkolnego jest zawsze nieuchronny, a wraz z nim tradycyjnie już edukacyjne niewiadome: sześciolatki w szkole, zmiany na maturze, nowy system doskonalenia nauczycieli. Tymczasem mińscy nauczyciele kolejny już raz pozostawiani są sami sobie...

Cogito nauczycieli

Nie ma szczęścia mińska oświata do placówek doskonalenia zawodowego. Najpierw przestał istnieć prężny ośrodek powiatowy z grupą doświadczonych doradców metodycznych, ściśle współpracujących ze szkołami. Potem z wielką pompą powstał miński wydział MSCDN – najpierw z siedzibą w CKU – a ostatnio w bibliotece pedagogicznej. Nauczyciele w przyzwoitych warunkach mogli odbywać szkolenia prowadzone przez miejscowych konsultantów lub zewnętrznych trenerów. Oferta szkoleń była oparta na diagnozie potrzeb nauczycieli albo dostosowana do oczekiwań konkretnych rad pedagogicznych. Wyniki tak merytoryczne, jak i ekonomiczne wydziału były całkiem dobre.

Jednak od 1 września wydział MSCDN w Mińsku uległ likwidacji, przez którą kilka tysięcy nauczycieli straciło możliwość uczestniczenia w szkleniach blisko domu. Dla tych ambitnych i zdeterminowanych awansem zawodowym pozostają wielogodzinne, edukacyjne podróże do Siedlec i Warszawy albo zawieszenie doskonalenia zawodowego na bliżej nieokreślony czas.

Kto i dlaczego podjął taką decyzję? Bankrut, jakim stał się Urząd Marszałkowski. Zapewne przez janosikowe, ale do końca nie wiadomo. Pewne zaś jest, że bieda zmusza do likwidacji placówek drugiego sortu.

Z takim stanem rzeczy nie mogła się pogodzić Alicja Jarzębska – nauczycielka, potem doradca metodyczny, a ostatnio konsultantka nauczycieli. Postanowiła wypełnić tę lukę i właśnie powołuje Cogito, czyli Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Mińsku Mazowieckim. NO DN oferuje różnorodne szkolenia rad pedagogicznych w szkołach, prowadzone przez doświadczonych trenerów i edukatorów. Oferta szkoleń jest bogata i różnorodna, bo obejmuje nowatorskie metody nauczania, mentoring, tutoring i coaching w oświacie, edukacyjną wartość dodaną i wypalenie zawodowe nauczycieli.

Jarzębska w doskonaleniu nauczycieli działa już kilkanaście lat. Twierdzi, że zna oczekiwania i potrzeby nauczycieli oraz wie, jak można wspomagać szkoły. Równocześnie ma osobiste przekonanie, że znakomita większość nauczycieli ma doskonały warsztat pracy, bogaty zasób doświadczeń, praktykę zawodową, a za sobą lata kształcenia i doskonalenia. Bardzo wielu potrafi dobrze uczyć. Jednak praktycznie w każdym zawodzie nie da się funkcjonować bez stałego uzupełniania wiedzy i umiejętności.

– Właściwie każdy z nas uczyć się musi przez całe życie. Tego zresztą mamy uczyć naszych uczniów. Dlatego widzę potrzebę istnienia naszej lokalnej placówki doskonalenia nauczycieli. Tego potrzebuje mińska oświata. Poza tym czuję osobiste zobowiązanie wobec nauczycieli, tym bardziej, że niektóre projekty edukacyjne nie zostały doprowadzone do końca – tłumaczy swoją decyzję szefowa nauczycielskiego Cogito.

Numer: 36 (831) 2013   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *