Powiat mińskiIX Festiwal Chleba

W niedzielę 8 września 2013 r. już dziewiąty raz usłyszymy nad Srebrną, swojską muzykę, tańce i śpiewy. Nie na Starym Rynku, bo jest modernizowany, a za parkiem na przestronnym dziedzińcu ZS-1, czyli mińskiej Budowlanki oczywiście przy ul Budowlanej 4. Zobaczymy tam tradycyjne tańce i pysznie kolorowe stroje zespołów ludowych od gór aż po morze. Poczujemy też zapach świeżego chleba i tradycyjnego jadła. Przywiozą je gospodynie z kilkunastu etnoregionów Polski. Słowem czeka nas znowu pasjonująca rewia folkloru i darów ziemi.

Dziewiąte nadzieje

Już tradycyjnie planujemy imprezę na jeden sobotni dzień, ale za to trwającą 10 godzin ludową biesiadę z chlebem jako symbolem i pokarmem jak najbardziej powszednim.

Na dobry początek o 11.00 wystąpi zawsze podziwiana kałuszyńska Kasianiecka w programie obrzędowym, którym zachwyciła niejedna widownię. Pierwsza część festiwalu (od 11.30) to głównie konkursy dla ludowych artystów, którzy z całej Polski przyjadą do Mińska z pieśnią, tańcem i muzyką. Prezentacje zespołów i śpiewaków oceni nasze jury i... kierownicy zespołów. To nowy wymóg regulaminu, ponieważ chcemy pełniejszej demokracji konkursowej i zarazem włączenia zespołów do pełniejszego obserwowania sceny. W tym roku wystąpi... No właśnie, czekamy na liczne zgłoszenia do 30 sierpnia br.

Przygotujemy także to, co najbardziej lubicie – festyn ludowy z udziałem wybranych piekarni oraz ze stołami chlebowymi naszych gości, którzy przywiozą do Mińska zdrowe pieczywo oraz znakomitości własnej, regionalnej spiżarni i kuchni. Będzie więc można smakować do woli i za grosze. Tak nasyceni możemy podziwiać lub kupować wyroby artystów ludowych oraz skorzystać z oferty promujących się instytucji, stowarzyszeń i firm. Także z bufetów i darów stołów gospodyń.

Cały czas będzie więc trwała biesiada chlebowa podsycana występami zespołów i kapel ludowych oraz wizytami niespodziewanych, a ważnych gości...

Druga cześć festiwalu (ok. 17.00) też będzie miała swoje szlagiery. Zanim na scenie wystąpią laureaci konkursu estradowego OD ZIARENKA DO BOCHENKA, zagrają biesiadnie do tańca połączone kapele, goście zatańczą oberka na co najmniej 9 dziesiątek par oraz nagrodzimy najsmaczniejsze stoły chlebowe.

Zwycięzcy konkursów otrzymają statuetki MIŃSKIEJ BOCHNY, a wszyscy uczestnicy festiwalu – nagrody pieniężne, prezenty i pamiątki z Mińska – w sumie 20 tysięcy złotych.

Nie zabraknie występów specjalnych. Będą koncerty zespołów tradycyjnych, kabarety i popisy mistrzów ludowej muzyki. Po ogłoszeniu wyników konkursów zobaczymy popisy laureatów, a na deser serwujemy już tradycyjną biesiadę taneczną. Z kim? To jeszcze niespodzianka... Nowością festiwalu będzie konkurs dla amatorów ludowych pieśni, a nasze VIP-y ocenią i nagrodzą potrawy regionalne.

Wszystko w Mińsku Mazowieckim, w atmosferze przyjaźni, by nasi goście czuli się podczas Festiwalu jak w wielkiej rodzinie połączonej ludową tradycją i szacunkiem dla darów ziemi.

Organizatorem Festiwali Chleba jest FUNDACJA MIVENA. Wspiera ją portal Medial Piątkowski, Powiat Miński /5 tys. zł/, GMINY ZIEMI MIŃSKIEJ oraz instytucje i firmy z Mińska i Mazowsza, których marki i stoiska znajdziemy na plakatach, festiwalowym placu i na łamach patronów medialnych. A są nimi w tym roku tradycyjnie Tygodnik i Telewizja Co słychać?

Numer: 34 (829) 2013





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *