Siedlce religijne

Październikowy, wyjątkowo piękny, choć chłodnawy dzień. Już od rana w mieście panował jakiś dziwny, a jednocześnie niesamowicie przyjemny gwar. Siedleckimi ulicami chodzili młodzi ludzie z farbami i kredami, malując coś na chodnikach. Pod dworcem PKP i na placu gen. Sikorskiego rozstawiano sceny. Z upływem czasu pojawiało się coraz więcej osób ubranych w ciekawe koszulki i z imiennymi plakietkami

Kongres wiary

Kongres wiary

Taka atmosfera towarzyszyła przełomowemu – dla mieszkańców Siedlec i nie tylko – wydarzeniu – I Diecezjalnemu Kongresowi Nowej Ewangelizacji. Wydarzenie to nie bez przyczyny zbiegło się z zapoczątkowaniem Roku Wiary. W czwartek 11 października o godzinie 19.00 w siedleckiej Katedrze, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski odprawił mszę świętą, podczas której rozesłał ewangelizatorów.
Drugi dzień kongresu miał wymiar praktyczny. Ewangelizatorzy wyszli na ulicę. Niesamowite wrażenie robiło szczere zaangażowanie młodych ludzi oraz pewność tego co mówią – ich świadectwa były prawdziwym dowodem wiary. Ludzie reagowali różnie – jedni uśmiechali się, inni słuchali z zaciekawieniem, a jeszcze inni pukając się w głowę, odchodzili lub przemykali ukradkiem obok.
Niesamowite wrażenie robiła różnorodność pomysłów charakterystyczna dla każdej z grup. Ciekawym pomysłem, prowokującym, zmuszającym wręcz do zastanowienia się była pantomima wykonana przez członków Nieformalnej Grupy Ewangelizacyjnej. Klimat mocnego i dobrego grania wprowadził zespół Strona B. Na Placu Sikorskiego działo się dużo, a wszystkiemu towarzyszyła atmosfera modlitwy i radosnego uwielbienia Boga. – Nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli, jesteśmy tu po to, żeby chwalić Imię Boga – twierdzili młodzi ewangelizatorzy z Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło Życie.
Przy dworcu PKP również panował gwar i śpiew. Uczestnicy kongresu rozmawiali z ludźmi i rozdawali fragmenty Pisma Świętego. To fenomen, którego bardzo często ludzie XXI wieku, pogrążeni w permanentnej depresji, nie potrafią pojąć. – To co się tutaj dzieje, to jest swego rodzaju show, pokaz, tego co dzieje się w sercach tych młodych ludzi. Chcemy pokazać, że wierzymy, że Zmartwychwstały Jezus jest Zbawicielem Świata i zna odpowiedzi na wszystkie trudne pytania. Życie z Jezusem zabiera lęk – mówił ks. Tomasz Bieliński
Od dworca PKS z krzyżem, transparentami, gitarą, śpiewem tańcem w stronę centrum miasta przeszła Grupa Drogi Neokatechumenalnej. Ludzie należący do tej wspólnoty przychodzili całymi rodzinami, swoją wiarę głosiły i dzieci, i dorośli. Najbardziej uderzająca w tym wydarzeniu była autentyczność ludzi i płynąca z ich serc i oczu radość, która mnożyła się poprzez dzielenie.
W sobotę, 13 października ewangelizatorzy spotkali się na podsumowaniu I Diecezjalnego Kongresu Nowej Ewangelizacji. Wiele osób tam obecnych zrozumiało, jak bardzo paląca dla Kościoła i świata jest potrzeba ciągłego ewangelizowania.

Numer: 2012 43   Autor: Kamila JachimczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *