Mińsk MazowieckiMińsk Mazowiecki konferencyjny

Cyberprzemoc, seksualizacja życia, pornografia, pedofilia, dyktatura relatywizmu, agresja, brak empatii, wielokulturowość, wykluczenie społeczne czy wszechobecny wyścig szczurów, to nieliczne tylko „ziarenka w oceanie” zagrożeń współczesnego świata. Podszyty sensacją dyskurs medialny zwykle nie niesie pozytywnych rozwiązań, toteż zorganizowana przez Wyższą Szkołę Nauk Społecznych im. ks. Józefa Majki w Mińsku Mazowieckim konferencja „Bezpieczna szkoła – założenia, realia i uwarunkowania” stała się wyczekiwanym wydarzeniem.

Cyber-pułapki

Honorowy patronat nad konferencją objął starosta miński Antoni J. Tarczyński, a naukowy kształt nadali profesorowie uczelni. W tym gronie znaleźli się jej rektor ks. prof. zw. dr hab. Witold Zdaniewicz, prorektor prof. ndzw. dr hab. inż. Jerzy Zawisza, mgr Sylwia Ćmiel-Kanclerz, prof. Magdalena Sitek, prof. Witold Pokruszyński, prof. Lesław Pytka, prof. Józef Bednarek, dr Tomasz Wrzos oraz mgr Tomasz Płochocki. Poruszanym zagadnieniom przysłuchiwali się wicestarosta powiatu mińskiego Krzysztof Płochocki, przewodniczący komisji oświaty, kultury i sportu powiatu mińskiego Daniel Milewski, radny miejski Michał Góras, przedstawiciele policji oraz dyrektorzy szkół.

Łatwy dostęp do alkoholu i narkotyków czy brak reakcji społeczeństwa w otoczeniu szkoły na pobicia lub wymuszenia, to kluczowe sprawy dla władz, co podkreślał prof. Witold Pokruszyński. Brak szacunku dla starszych, brak autorytetów czy chrześcijańskich wartości, zamykanie się na inność i ideologia multi-kulti, to współczesne zjawiska, do których odnosiła się dr Joanna Łukjaniuk. Tendencje te wpisują się w agresywny „wyścig szczurów”, w statystyczne pomiary wiedzy oraz intelektu i nie dają szansy dla empatii, syntonii, przyjaźni czy uczciwości. Stan taki zdecydowanie sprzyja izolacji, samotności, wykluczeniu tych słabszych czy wtórnej wiktymizacji, co podkreślał Daniel Milewski. Jak mówił dr hab. Lesław Pytka, wdrażane licznie w szkołach programy zapobiegawcze być może właśnie o te niuanse są uboższe.

Dr Anna Andrzejewska z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie odnosiła się do bezpieczeństwa dzieci w cyberprzestrzeni. Mówiła o pedofilii w sieci, o groomingu, czyli internetowej komunikacji dorosłych z dziećmi w celu seksualnego uwiedzenia oraz o sekstingu, czyli wysyłaniu nagich zdjęć.

Bezpieczeństwo człowieka w nadzorowanym społeczeństwie omówił prof. Józef Bednarek. A reprezentujący mińską komendę podkom. Daniel Niezdropa zwrócił uwagę na bezpieczeństwo w drodze do szkoły, jak i w samej szkole.

Podczas konferencji rozstrzygnięto konkurs na film lub prezentację multimedialną „ Bezpieczna szkoła w oczach uczniów szkół ponadgimnazjalnych”. Praca uczniów z Mechanika: Macieja Bogusza, Mariusza Ostrowskiego i Wiktorii Pszonki prowadzonych przez Janusza Zduńczyka okazała się najlepsza.

Numer: 32 (827) 2013   Autor: Teresa Romaszuk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *