Pod pojęciem bezpieczeństwa pracy często myślimy o zapewnieniu fizycznym zabezpieczeń, na przykład osobom pracującym na wysokości czy odpowiedniego sprzętu w przypadku osób używających różnego rodzaju niebezpiecznych maszyn. Ale temat należy rozumieć szerzej, a ergonomia jest jednym z zagadnień, które często bywa bagatelizowane. Pod tym pojęciem kryje się taka organizacja miejsca pracy, która nie będzie sprzyjać powstawaniu na przykład dolegliwości bólowych, a mówiąc prościej, ergonomiczne stanowisko pracy to takie, na którym pracownikowi jest wygodnie. Pracodawcy często nie są świadomi zagrożeń wynikających z łamania zasad ergonomii. Długotrwałe skutki zdrowotne mogą przekładać się na pogorszenie motywacji pracownika, a w efekcie również na jego absencję chorobową.
Bezpieczna obsługa maszyn
W firmach, w których wykonywane są urządzenia obsługiwane bezpośrednio przez pracownika, pracodawca ma za zadanie ochronić go przed niekorzystnym wpływem warunków pracy i ograniczyć ryzyko odniesienia obrażeń. Dla każdego ze stanowisk i maszyn określone są minimalne wymagania bezpieczeństwa. Poprzedzone jest to przeprowadzeniem szczegółowego audytu, a ocenę ryzyka przeprowadza się już na etapie projektowania konkretnych sprzętów. Firma musi uwzględniać swoją specyfikę pracy i wykorzystywane urządzenia, ale także dostosować normy i instrukcje, na przykład pod względem językowym, jeżeli zatrudniony personel jest nie polskojęzyczny. W firmie powinna istnieć również wcześniej przygotowana polityka reagowania w przypadku wystąpienia zdarzeń na stanowisku pracy. Pozwala to szybko wdrożyć plan naprawczy i uniknąć wystąpienia podobnego wypadku w przyszłości.
Bezpieczeństwo pracy w firmie
Bezpieczna firma to przede wszystkim taka, w której dochodzi do jak najmniejszej liczby niebezpiecznych zdarzeń. To również firma, która dba o to, aby stale podnosić swoją kulturę bezpieczeństwa poprzez organizowanie różnego rodzaju szkoleń, warsztatów czy audytów. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo pracy https://sqda.pl/bezpieczenstwo-pracy/ to temat, który nigdy nie powinien schodzić na dalszy plan. Konieczne jest stałe zwiększenie świadomości załogi i dbanie o kulturę bezpieczeństwa w firmie. Weryfikacji powinny podlegać również opracowane wcześniej plany postępowania w przypadku wystąpienia zdarzenia.
Bezpieczeństwo pracy to nie tylko warunki dla załogi, ale także bezpieczeństwo samej firmy. Chodzi tu o zabezpieczenie przed oddziaływaniem szkodliwych czynników czy bezpieczeństwo pożarowe. Pracownicy powinni przechodzić okresowe szkolenia BHP, ale także te z udzielania pierwszej pomocy czy skutecznego reagowania w przypadku wystąpienia pożaru.