Powiat mińskiKorowód kolędowy 2022

Czy korowód kolędowy organizowany od 11 lat przez mińskie LGD spełnia swoją rolę, czyli odtwarza lokalne tradycje bożonarodzeniowe? Odpowiedź nie jest prosta, bo z jednej strony nie przyciąga zbyt wielu zespołów, zaś z drugiej co roku repertuar kolędników dojrzewa merytorycznie i artystycznie. Już nie wystarczy wyjść na scenę z życzeniami i znanymi kolędami czy pastorałkami, a urządzić na przykład casting, który wsparty anielskimi pieniami może  urzec publiczność i jurorów....

 

Sielscy anielscy

Tym razem miejscem korowodowej rywalizacji był Sulejówek. Burmistrz Arkadiusz Śliwa zabiegał o rolę gospodarza, bo miasto zbliża się do 20-tysięcznej populacji i niebawem straci członkostwo w LGD Ziemi Mińskiej. Hala SP-1 im. Marszałka Piłsudskiego nie pękała w szwach, ale za to dyrektor Hanna Semeniuk zadbała o profesjonalne nagłośnienie sceny.

W szopkowej batalii o nagrody rywalizowało 11 zespołów, mając po 10 minut na występ. Obserwowało je jury, około setki uczestników konkursu i nasza kamera. O ile fonia działała bez zarzutu, o tyle zbyt ustawione za sceną lampiony znacznie utrudniały filmowanie, a widzom rozpoznawanie twarzy. Było więc tajemniczo jak w nocy Narodzenia, kiedy świetlne znaki na niebie pokazywały miejsce cudu.

Uroki stajenki i dobrą nowinę  objawiały – po powitalnym występie zespołu gospodarzy – grupy kolędnicze, czyli Młodzieżówka z Sulejówka, Suchary z  Podciernia, Chobociaki, Muzykalna SP-2 Sulejówek, Jakubowiczanki, Świąteczni z Halinowa, Mistowiacy, Bez Nazwy z Dobrego,  Cegłowianie,  Kolędnicza Gwiazdka z Wiśniewa oraz Razem i Kasianiecka  z Kałuszyna. Jak widać, nie wszystkie gminy wystawiły swoje reprezentacje. Brak Dębego, Stanisławowa, Podmińska, Siennicy i Mrozów to standard, ale szczególnie brakowało rozchodowanego Latowicza.

Trzeba przyznać, że wiele grup postarało się o rzetelne charakteryzacje aniołów, diabłów, pasterzy i samej Maryi z Józefem, ale ważniejszy był kunszt artystyczny, czyli akcja i wokal. Jury uznało, że najlepiej zaprezentowała się castingowa grupa Bez Nazwy z Dobrego, a za nią prosceniczni Cegłowianie i pełna duchowej werwy Świąteczna Drużyna z Halinowa. Wyróżniono Suchary i Mistowiaków.

Już podczas wręczania nagród okazało się, że w przyszłym roku gospodarzem tuzinowego kolędowego korowodu będzie Halinów.

REPORTAŻ TV

Numer: 48-50 /1311-13/ 4-18 grudnia 2022   Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *