Powiat mińskiPedagogika konkursów

Wszelkie konkursy mają wyzwalać aktywność, a nagrody sprzyjać  rozwojowi autorów prac. Jest jeden warunek – dzieła muszą być sprawiedliwie ocenione. Niestety, tak się nie stało w czasie obchodów 70-lecia biblioteki pedagogicznej. Jedna z uczestniczek konkursu plastycznego zauważyła, że podczas weryfikacji prac jury mińskiej filii BP najwyżej oceniło plagiaty, czyli plakaty wykorzystujące darmowe grafiki z sieci. Czy to perfidny przekręt, czy tylko naiwna nieuwaga...

Straty plagiatów

Pedagogika konkursów / Straty plagiatów

O sytuacji jaka zaistniała na konkursie Biblioteki Pedagogicznej w Mińsku napisała do nas Nikola Krasnodębska. –Na stronie biblioteki pojawiły się nagrodzone prace i jakież było moje zdumienie, gdy wśród plakatów zajmujących pierwsze miejsca zobaczyłam pracę, która w 99% jest składanką z tzw. zdjęć stockowych, dostępnych za darmo na serwisie freepik, jednak w przypadku użycia  wymagających podania źródła i prawdziwego autora…W regulaminie konkursu napisano, że organizatorzy zastrzegają, że prace konkursowe muszą być pracami własnymi uczniów, wcześniej nieopublikowanymi,  zaś sam konkurs miał zadanie min.  rozbudzać kreatywność i zdolności plastyczne... Pisałam do biblioteki w tej sprawie, jednak nie otrzymałam żadnej odpowiedzi. Zastanawia mnie po co są organizować takie konkursy, skoro nagradzane są prace będące plagiatami, jak do tego wszystkiego odnoszą się organizatorzy, ale przede wszystkim co na to opiekunowie uczniów biorących udział w konkursie. Czy nie zdają sobie z tego sprawy, czy też może dają ciche przyzwolenie na takie przekręty – pyta zażenowana Nikola.

Jak doszło do takiej wpadki? Z informacji podanej przez BP wynika, że prace konkursu PLAKAT PROMUJĄCY BIBLIOTEKĘ oceniało jury w składzie: Małgorzata Tomkiewicz, Violetta Izdebska i Anna Popławska. Laureaci mieli też swoich opiekunów, więc nawet jeśli uczniowie nie dostosowali się do regulaminu, właśnie komisja i nauczyciele powinni to wychwycić. Tym bardziej, że – jak czytamy – biblioteka od zawsze służyła nauczycielom i osobom uczącym się, wspierała rozwój i dawała możliwość samokształcenia... Wszystkie prezentacje plastyczne były bardzo ciekawe i z całą pewnością wymagały ogromnego wkładu pracy i pomysłowości w przygotowaniu, zarówno od młodszych, jak i starszych uczestników konkursu.

Nasza respondentka zauważyła trzy kompozycje ściągnięte z sieci, z których dwie zdobyły pierwsze miejsca. To prace Mikołaja Ptasińskiego z Kopernika pod opieką Bożeny Polkowskiej i Mai Dumały z Ekonoma pod opieką Agnieszki Skorys.

Oto wszyscy laureaci konkursu.

Klasy IV-VIII szkół podstawowych:

I miejsce:  Mikołaj Ptasiński – z Kopernika w Mińsku opiekun  Bożena Polkowska
II miejsce:  Karolina Marczakowska z SP w Jakubowie, opiekun: Aldona Sterniczuk
III miejsce: Maciej Ratajszczak - kl. V, Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Jakubowie, opiekun: Aldona Sterniczuk

Szkoły ponadpodstawowe:

I miejsce: Maja Dumała - kl. II, Zespół Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim, opiekun: Agnieszka Skorys
II miejsce: Łucja Małecka - kl. II, Zespół Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim, opiekun: Magdalena Idycka
III miejsce: Nela Jancewicz - kl. II, Zespół Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim, opiekun: Lidia Nowak-Chomicz.

Numer: 48-50 /1311-13/ 4-18 grudnia 2022   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *