Szkoły artystyczne podlegają zazwyczaj ministrowi kultury, ale w Mińsku Mazowieckim jest inaczej. Kształcącą muzycznie MSzA opiekuje się miasto, a liceum plastycznym – powiat. W 30-lecie szkoły wizualnej reklamy jej dziwne koleje losu, przeobrażeń i powiązań wspominała dyrekcja szkoły i jubileuszowi goście. A młodzież zauroczona swoim patronem ubrała się w stroje z epoki Andriollego, któremu nie brakowało talentu i tupetu...
Perły z werwy
Mało kto przewidział, że studium reklamy aż tak się przeobrazi i pozostanie w strukturze szkoły zawodowej pod jurysdykcją powiatu. Tak wyszło i jest jak jest – bez skrupułów przypominała dzieje LSP dyrektor Elżbieta Wieczorek. Plastycy to nie tylko jej powód do dumy, bo gdzież taka druga szkoła... Dzięki niej korytarze Ekonoma przypominają galerię sztuki wizualnej, a coroczne spotkanie dyplomowe przyciąga nie tylko powiatowych celebrytów. I tak jest od 30 lat, co skrzętnie podkreślali goście jubileuszu, składając 17 listopada 2022 r. wszystkim osobom związanym z LSP gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów w rozwijaniu talentów artystycznych młodzieży z powiatu mińskiego.
Wydarzenie z tremą łamiącą słowa prowadzili Wiktoria Orzechowska uczennica LSP i Sebastian Ruta z LO. Natomiast prezes Zbytek przypomniał, że wspólnie był realizowany projekt wydanie książki opartej na motywach książki Janusza Korczaka Przygody przedsiębiorczego Dżeka, do której rysunki wykonali uczniowie LSP, obecnie już absolwenci, pod opiekę artystyczną Lidii Nowak-Chomicz. Książka ma trafić do szkół podstawowych, aby promować i rozwijać umiejętności przedsiębiorcze młodych ludzi.
Podczas uroczystości Michał Góras z Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Mazowsza wręczył dyrektor szkoły Elżbiecie Wieczorek oraz nauczycielce przedmiotów artystycznych Annie Zabrodzkiej-Skrzyckiej, brązowe medale za zasługi kulturze Gloria Artis.
Natomiast Kamil Nalewka w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego wręczał nauczycielom Medale Pamiątkowe PRO MASOVIA Otrzymali je Krzysztof Rusiecki, Anna Zabrodzka-Skrzycka, Kalina Kurczewska-Zagańczyk, Elżbieta Nowicka, Agnieszka Bereda, Lidia Nowak-Chomicz, Marzena Bieńkowska, Renata Nyszko, Ewa Ambrożewicz i Tadeusz Góras.
Wśród absolwentów Plastyka dominują graficy komputerowi i dekoratorzy wnętrz, ale zdarzają się też malarze i rzeźbiarze. Rzadkością jest wybór stanu duchownego, więc pojawiające się na jubileuszach księża i zakonnice zwracają szczególna uwagę gospodarzy. Intrygują także stroje z epoki patrona szkoły, który jako pierwszy ilustrator Pana Tadeusza ma wśród plastyków uznanie wyzwalające twórczą aktywność...
J. Zbigniew Piątkowski
REPORTAŻ TV
Numer: 47 /1310/ 2022 Autor: J. Zbigniew Piątkowski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ