Powiat mińskiPolicja debatowa

Komenda Powiatowa Policji zorganizowała debaty społeczne, aby porozmawiać z mieszkańcami na tematy związane z bezpieczeństwem. Głównie z obowiązku, bo zagrożenia znane są od zawsze, a nowe dotyczą zazwyczaj coraz perfidniejszych metod działania oszustów. Tymczasem w terenie dochodzi do zdarzeń tak niespotykanych, że aż głupich, a w samej KPP też nie wszystko jest w porządku...

Odsłony obrony

Policja debatowa / Odsłony obrony

W październiku i listopadzie mińska komenda przeprowadziła kilka debat społecznych.  I tak 20 października odbyła się debata w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Mińsku Mazowieckim dla mieszkańców miasta. Następna miała miejsce 26 października w świetlicy w Barczącej dla mieszkańców mińskiej gminy, natomiast 7 listopada w w Cegłowie i Dębem Wielkim Wielkim.

Tematem spotkań było funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jako narzędzia pozwalającego na wymianę informacji pomiędzy społeczeństwem a policją w sprawie lokalnej problematyki. Omówiono również funkcjonowanie bezpłatnej aplikacji Moja Komenda, którą warto zainstalować na telefonie komórkowym. Dużą część debat społecznych poświęcono na szczegółowe omówienie oszustw metodą na wnuczka i policjanta oraz oszustwa internetowe, jako najbardziej uciążliwe społecznie. Policjanci wskazywali mieszkańcom sposoby działania oszustów, jak również metody wzbudzania przez nich zaufania, co prowadzi do przekazania osobie obcej pieniędzy. Wielokrotnie podczas spotkań informowano, że policja w trakcie swoich działań nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy.

O co pytali mieszkańcy? W dużej mierze zgłaszali też problemy przekraczania prędkości przez kierowców, a szczególnie w rejonach szkół, nieprawidłowe parkowanie a także oznakowanie dróg oraz możliwość powstania progów zwalniających we wskazanych miejscach. Na te pytania odpowiadał zastępca naczelnika Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej w Mińsku Mazowieckim. Dyskutowano również o zjawiskach zakłócania ładu i porządku publicznego, aktach wandalizmu pod wiatami przystankowymi oraz wałęsających się psach. Tą problematyką zajęli się dzielnicowi. Mieszkańcy zgłaszali również potrzebę zwiększenia liczby patroli we wskazanych miejscach.

Uczestnicy spotkania, oprócz wypowiedzi na forum, mogli wyrazić swoją opinię o stanie bezpieczeństwa poprzez wypełnienie anonimowej ankiety. Uwagi i wnioski zgłoszone podczas debaty będą analizowane pod kątem poprawy poczucia bezpieczeństwa i skuteczności pracy policji. 

Z raportów medialnych wynika, że policjanci są skuteczni. I tak  u 25-letniego mężczyzny z gminy Dobre znaleźli torebkę foliową z zapięciem strunowym z zawartością białego proszku. W związku z podejrzeniem, że są to środki odurzające mężczyznę zatrzymano a substancję zabezpieczono. Badanie narkotestem wykazało, że zabezpieczony środek to amfetamina. Teraz grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

W Jędrzejowie Nowym policjanci mińskiej drogówki zatrzymali do kontroli pojazd skoda, którego 39-letni mężczyzna kierował po drodze publicznej samochodem pomimo prawomocnego zakazu sądowego. Za to przestępstwo grozi do 5 lat pozbawienia wolności.   

Ciekawym zdarzeniem było znalezienie na jednej z posesji w Mińsku Mazowieckim roweru o wartości 650 zł, który został skradziony zeszłego roku w... Ostrołęce. Właściciel posesji, wskazał im podejrzany rower, który pozostawił były lokator. Po sprawdzeniu w systemach policyjnych okazało się, rower został skradziony w zeszłym roku aż w Ostrołęce i poszukuje go tamtejsza policja. Jeszcze tego samego dnia mundurowi zatrzymali mężczyznę, podejrzanego o dokonanie tej kradzieży. Okazał się nim 38-latek bez stałego miejsca zamieszkania, który odpowie przed sądem za kradzież. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Sprawa ta pokazała, że czas nie stanowi przeszkody w ujawnieniu sprawcy i odzyskaniu mienia.

No i kuriozum pastwiskowe... w gminie Stanisławów. Myśliwy, który doglądał zwierzynę z ambony zauważył zadziwiającą sytuację. Otóż w porze nocnej, mężczyźni zwijali pastuch rolniczy na łące. Łowczy zaniepokojony tą sytuacją, szybko skontaktował się z właścicielem łąki. W rozmowie usłyszał, że nikt nie powinien zbierać w tym momencie słupków na jego łące. Właściciel natychmiast ruszył na miejsce, powiadamiając też o sytuacji policję. Na miejscu niezwłocznie pojawili się mundurowi ze Stanisławowa, którzy zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o dokonanie kradzieży. Warto zaznaczyć, że 48-latek z powiatu ząbkowskiego oraz 49-latkek z powiatu wołomińskiego, ukrywali się przed policjantami w przydrożnym rowie. Mimo to, zostali szybko zauważeni. Właściciel ocenił wartość słupków metalowych i plastikowych, które zostały zdemontowane na 1000 złotych. Na szczęście  przedmioty udało się odzyskać, zanim zostały wywiezione z miejsca zdarzenia. Takie zakończenie tej sytuacji było możliwe dzięki myśliwemu, który sprawnie zareagował na to zdarzenie. Teraz mężczyźni, którzy są podejrzani o dokonanie opisanego czynu odpowiedzą przed sądem. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

A na koniec – oznaki bezprawia w samej KPP w porównaniu do komendy stołecznej. Dane dotyczą 2021 roku, a wnioski należą do naszych czytelników, bo zapewne komendant Rogowski już je wyciągnął.

 

RODZAJ ZDARZEŃ                       KSP            KPP

Stan zatrudnienia                           9144              254

Przewinienia dyscyplinarne                 832               16

Pod wpływem alkoholu                        24                1

Rozmowy dyscyplinujące                   362              10

Wszczęte postępowania                     38               6

Ukarano policjantów                           58               2

Wydalenia ze służby                              1              0

Przewinienia do zatrudnienia /w %/       9,10            6,29

Ukarani do zatrudnienia /w %/              0,63            0,78

Numer: 45/1308/ 2022   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *