Powiat mińskiGminy dystrybucyjne

Prawo dystrybucji węgla przez samorządy stało się faktem. Właśnie prezydent podpisał ustawę, więc lada dzień gminne składy opałowe powinny zapełnić się czarnym złotem. Nie do końca, bo na razie deklaracje obrotu węglem zadeklarowała połowa gmin i miast, w tym  Stanisławów, Kałuszyn, Jakubów i Cegłów w powiecie mińskim. Pozostałe nie zamieściły w sieci żadnych komunikatów...

Pręga z węgla

Gminy dystrybucyjne / Pręga z węgla

W deklaracji gotowości do obrotu węglem w cenach gwarantowanych do 2000  zł samorządy  proszą mieszkańców o wypełnienie formularza wstępnego zapotrzebowania na węgiel. Twierdzą, że określenie liczby osób chcących kupić węgiel za pośrednictwem gminy jest kluczowe dla sprawnego i szybkiego działania. Formularz można przynieść w wersji papierowej do urzędu lub wysłać go elektronicznie.

Do zakupu węgla po cenach preferencyjnych upoważnione są osoby, które otrzymają dodatek węglowy. Zgodnie z ustawą do końca roku możliwy będzie zakup 1,5 tony węgla na gospodarstwo domowe oraz kolejnych 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r.

Obecnie składamy już wniosek właściwy z oświadczeniem, że wnioskodawca ani żaden członek jego gospodarstwa domowego, na rzecz którego jest dokonywany zakup preferencyjny, nie nabyli paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022/2023, po cenie niższej niż 2000 zł. brutto za tonę w ilości co najmniej 1,5 tony.

Zapewne z biegiem czasu większość miast i gmin będzie sprzedawało węgiel. Będziemy obserwować ruchy wójtów i burmistrzów, którzy mimo milionowych dotacji rządowych  na inwestycje, wciąż się wstrzymują z decyzją  dystrybucji opału. Z lenistwa, czy tylko dlatego, by zaszkodzić władzom krajowym.

 

J. Zbigniew Piątkowski

Data: 04.11.2022   Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *