Powiat mińskiLOT teatralny

Pierwsze zaproszenie pójścia na scenę mińskiego MDK nie przyniosło rewelacji, więc fani Melpomeny przypuszczali, że kolejna odsłona będzie bogatsza, na wyższym poziomie i z liczniejszymi widzami. Niestety, tak się nie stało, a grające tylko dwie grupy przedszkolne pokazują, że inicjator spotkań teatralnych czyli Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Mińskiej  musi przemyśleć nie tylko promocję wydarzenia, które sponsoruje miński powiat..

Scena nie/chcenia

LOT teatralny / Scena nie/chcenia

W pierwszym dniu tegorocznego Przeglądu Teatrów Amatorskich CHODŹ NA SCENĘ wystąpiły tylko dwie grupy przedszkolne – z Akademii Smyka z Siennicy i mińskiego Mini Raju. Dzieci ekscytująco odegrały swoje role, więc jury – Lea Oleksiak, Monika Pszkit i Tadeusz Lempkowski orzekło, że należą im się równorzędne pierwsze miejsca. Nie tylko za odwagę i talent, ale także za aktywnośc opiekunów i piękne stroje.

Drugi dzień przeglądu teatrów amatorskich przyniósł dziewięć spektakli. W kategorii młodzieży z klas IV-VIII SP pierwsze miejsce zdobyły Kryształki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Mińsku Mazowieckim.

W kategorii młodzież szkół średnich oraz dorośli jury przyznało dwa pierwsze miejsca. Najlepsza była Grupa Teatralna GTI z Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie oraz Scena Seniora przy MDK w Sulejówku. Były także dwa wyróżnienia. Otrzymały je Międzypokoleniowy Zespół Razem z Kałuszyna i Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Mińsku Mazowieckim.

Czym artyści próbowali uwieść jurorów? Nagrodzona Akademia Smyka pokazała Trzy świnki, Mini Raj jak plotkowały grzyby, a Kryształki z Kopernika przypowieść Krakowskim targiem.

Ze wygranych starszych Grupa teatralna GTI z Ignacowa pokazała nasz wspólny świat, Scena Seniora przy MDK w Sulejówku cytowała okupację od kuchni,  Razem  z Kałuszyna przypomniało obrzęd od oracyjek śpiewania do dyngusowania, a Koło Inicjatyw Artystycznych z Mechanika – Opowieść wigilijną w wersji prawdziwej.

Niestety, jury nie dostrzegło walorów ballady romantycznej Wiewióreczek  z Budowlanki,  brzydkiego kaczątka, czyli rozważań o odmienności Carpe diem  z ZST-G, obrazu człowieka współczesnego pokazanego przez    salezjańskich licealistów z grupy Do Trzech Razy Sztuka oraz obrzędu oczepinowego coraz bardziej folklorystycznych Cegłowian.

 ***

Fakt, przygotowanie i wystawienie spektaklu nie jest proste, a szczególnie pokazanie fabuły i aktorstwa w pół godziny. Tym bardziej trzeba tak promować konkurs, by było w kim wybierać, a widownia nie świeciła pustymi krzesłami.

J. Zbigniew Piątkowski

REPORTAŻ TV

Numer: 43 /1306/   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *