Powiat mińskiPowiat miński odpadów

Składowisko niebezpiecznych odpadów w Ryczołku budzi coraz większe zainteresowanie władz lokalnych. Po interwencji posłów Mroczek-Pichowicz nic się nie zdarzyło, więc sprawą zajął się konwent wójtów i burmistrzów, a po nim rada powiatu. Niestety, tylko wyrażeniem opinii, a właściwie spisaniem stanowiska, które w żaden sposób nie prowadzi do szybkiego rozwiązania problemu. Bierność decydentów jest nadal porażająca...

 

Kroczą z niemocą

Memorandum konwentu stanęło na sesji rady powiatu w formie uchwały popierającej efektywne usunięcie problemu, czyli ponad 6 tysięcy beczek z niebezpiecznymi substancjami. Starosta Tarczyński zna wyniki badań ich składu chemicznego, ale nie do końca. Służby nie były w stanie  wziąć próbek z każdego pojemnika, więc też nie wiedzą, jaki syf tam podrzucono i czym naprawdę on grozi.

Co więc zrobić, by się tej ekologicznej bomby jak najszybciej pozbyć? Podobno radni długo i namiętnie dyskutowali o tym podczas obrad komisji z udziałem służb, ale prócz stanowiska konwentu niczego nie wymyślili.

Stąd pomysł Dariusza Przybyłki, by powołać trzyosobowy zespół specjalny złożony z przedstawicieli gminy Kałuszyn, rady powiatu i starostwa, który będzie  kontaktem z administracją rządową i narzędziem do szybkiego usunięcia odpadów. Tym bardziej, że służby odpowiedzialne za środowisko praktycznie przestały działać...

Można jednak doprowadzić sytuację do szczęśliwego końca. Tak zrobił jeden z mieszkańców Kałuszyna zgłaszając pozostawione na drodze serwisowej kontenery  do ich właściciela. Ten, bojąc się rozgłosu w mediach, zabrał cały majdan z drogi.

Przewodniczący Krusiewicz i starosta Tarczyński nie widzą potrzeby powoływania żadnego zespołu wsparcia burmistrza Czyżewskiego. Jeśli radni czują potrzebę  pomocy, mogą uczestniczyć w roboczych spotkaniach powiatowego centrum zarządzania kryzysowego – PCZK. Starosta oświadczył także, że skala kosztów utylizacji przekracza możliwości samorządów lokalnych, więc trzeba czekać na pomoc zewnętrzną.

Jak długo? Na razie nikt nie oferuje konkretnej pomocy...

 

J. Zbigniew Piątkowski

Numer: 38 /1301/ 2022

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *