Powiat mińskiKościół statystyczny

Ostatnie lata nie były udane dla wierzących. Jak wynika z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, wciąż maleje liczba wiernych celebrujących msze i korzystających z sakramentów. Nic nie wskazuje, by rok 2022 miał przynieść znaczącą poprawę tych statystyk. Na niekorzyść pobożności wpłynęły nie tyle obostrzenia pandemiczne, co wstrząsające klerem skandale obyczajowe...

Wierni z cierni

Kościół statystyczny / Wierni z cierni

Według deklaracji respondentów CBOS tylko niecała połowa ochrzczonych regularnie uczestniczy w praktykach religijnych, co trzeci praktykuje nieregularnie, zaś co siódmy zupełnie nie praktykuje.

Skąd takie dane? Przede wszystkim z uczestniczenia w niedzielnej mszy i przystępujących do komunii, choć brane są także chrzty, pierwsze komunie, bierzmowania i śluby.

Wszystkie parametry są zróżnicowane przestrzennie. Są diecezje  w których odsetek dominicantes wynosi około 70%, w innych zaś nie przekracza 30%. Warszwsko-praska leży niestety w końcówce hierarchii pobożności.

Polacy znacznie rzadziej przypisują wierze religijnej znaczenie tak duże jak rodzinie i pracy. I tak tylko 28% badanych zadeklarowało, że wiara jest jedną z pięciu zasadniczych wartości, którymi kierują się w życiu codziennym. Zmniejsza się w czasie zaangażowanie Polaków w życie religijne, bo tylko 5% badanych po 15 roku życia deklaruje, że mając więcej wolnego czasu, chciałoby go przeznaczyć na praktyki religijne. Stąd dane, że jedynie 16% praktykuje pobożność, a ta trwa około 11 minut. Oczywiście więcej czasu na praktyki religijne przeznaczają kobiety niż mężczyźni.

Sytuacja pandemii znacząco wpłynęła na praktyki niedzielne oraz życie sakramentalne polskich katolików. I tak sakrament chrztu został udzielony 312,1 tys. osób, co stanowi 16,3% mniej w porównaniu do roku poprzedniego. Zdecydowana większość ochrzczonych przyjęła sakrament do pierwszego roku życia (90,9%). Między 1 a 7 rokiem życia przyjęło chrzest 8,2% osób, zaś po ukończeniu 7 roku życia jedynie 1%.

Do bierzmowania przystąpiło 252,3 tys. osób, czyli o 34,0% mniej, a do ślubu 91,5 tys., tj. o 26,8% mniej w porównaniu z ub. rokiem. Wzrosła natomiast liczba osób przystępujących do pierwszej komunii i wyniosła 298 tys. osób, czyli o 49 tys. (20%) więcej niż wcześniej.

Na lekcje religii we wszystkich typach placówek edukacyjnych uczęszczało 85,7% uczniów. Najwyższy odsetek odnotowano w diecezjach: tarnowskiej (97,8%), przemyskiej (97,5%) i rzeszowskiej (97,1%), zaś najniższy w diecezji wrocławskiej (65,7%), poznańskiej (69%) i warszawskiej (69,5%).

 W Polsce działalność duszpasterską prowadzi 10 361 parafii katolickich, z czego 661 stanowiły parafie zakonne. Największa liczba 454 parafii znajduje się na terenie diecezji tarnowskiej, a najmniej – 98  w drohiczyńskiej.

DW-P z ponad milionem wiernych ma 184 parafie, w których posługuje 663 księży. W Polsce jest ich ponad 24 tysiące, ale z roku na rok ich liczba maleje średnio o 2% rocznie.

A będzie jeszcze gorzej, jeśli księża nie zrozumieją, że nie są duchową kastą, a sługami Boga i ludzi...

 

J. Zbigniew Piątkowski

Numer: 35 /1298/ 2022   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *