SiedlceSiedlce zmian

Lato w pełni, upały, pogoda plażowa i urlopy. Sezon dla rolników i budowlańców. W Siedlcach praca wre. Rozbiórki i budowa – do wyboru, do koloru.

Burzymy, budujemy...

Siedlce zmian / Burzymy, budujemy...

Co rozbieramy? Symbol PRL-u, ale też symbol siedleckiego przemysłu – Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego KARO. Nowy budynek miał zabezpieczyć potrzeby importowe Związku Radzieckiego, jednak wskutek przemian politycznych inwestycji nie dokończono. Okazała się także całkowicie nieprzemyślana – 3 kondygnacje o wysokości 5 metrów każda, budynek kolidujący z głównym budynkiem przędzalni, a w dodatku zajmujący całą parcelę, uniemożliwiając budowę parkingu czy podjazdu. Collegium Mazowia, aktualny właściciel kompleksu budynków, po namyśle postanowiło odsłonić bryłę budynku głównego oraz spożytkować uzyskaną przestrzeń pod parkingi i tereny zielone. Planują zdążyć do września, przed przybyciem studentów. Rozbiórka jest atrakcją na tyle ciekawą, że prace może obejrzeć każdy. Oczywiście, w internecie, pod adresem: http://widok. siedlecki.pl/.

Kolejna rozbiórka dotyczy „żółtej hali” przy dworcu PKP. Hala od dawna straszyła swoim wyglądem. Została wyburzona, trwa rozbiórka gruzu. Jest to przygotowanie pod trzeci etap wewnętrznej obwodnicy miasta. Plany są bogate – w okolicach dworca PKP być może powstanie centrum turystyczno-przesiadkowe, czyli pociągi, busy i autobusy w jednym miejscu.

Ma też powstać centrum handlowo-usługowe oraz miejsca parkingowe. Ulica Kilińskiego zostanie przedłużona w formie tunelu pod torami kolejowymi, aż do ulicy Składowej. To jest najbardziej realna na dzień dzisiejszy inwestycja – Urząd Miasta podpisał już umowę na opracowanie dokumentacji projektowej z firmą Schuessler-Plan Inżynierzy. Koszt to, bagatela, pół miliona złotych. Dokumentacja i projekt ma być gotowa w grudniu br.

Kiedy powstanie tunel? Prezydent Głowacki ma nadzieję że już w 2015 r. Tunel ma mieć dwa pasy ruchu i 3,6 m wysokości, przeznaczony będzie dla ruchu ciężkiego, ale nie dla autobusów. Nad projektowaniem odwodnienia tunelu będzie czuwał sam prezydent Kudelski, z wykształcenia inżynier meliorant.

– Nie ma lepszego sposobu niż odwodnienie grawitacyjne – zapewnia.

Następna inwestycja to nowy budynek Sądu Rejonowego, który ma powstać za 4 lata przy ul. Kazimierzowskiej 31, na rogu ul. Jana Pawła II. Mają się w nim znaleźć sądy – rejonowy i pkręgowy, co obniży koszty ich funkcjonowania – kwota za wynajem pomieszczeń przez oba sądy to ponad 650 tys. zł rocznie, budowa zaś będzie kosztować ponad 42 mln zł. Inwestycja ma się zwrócić w ciągu 10 lat. Nowy budynek będzie w stylu antycznej Grecji, co ma podkreślić jego powagę. Będzie opleciony betonową, współczesną, minimalistyczną kolumnadą, która od strony głównej ulicy utworzy portyk wejściowy. Całość ma być przede wszystkim funkcjonalna i wygodna oraz czytelna dla klienta. Wykonawcą będzie Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane z Olsztyna, które 17 lipca podpisało umowę na budowę obiektu. Wkład w inwestycję miało też miasto Siedlce, sprzedając 3 lata temu działkę z 99-procentową bonifikatą – za 29 tysięcy złotych.

– Zaangażowanie władz było warunkiem dostania pieniędzy od ministerstwa sprawiedliwości – mówi Jan Sobiech, dyrektor Sądu Okręgowego.

Pod koniec roku oddany zostanie Aquapark. Siedlce rosną.

Numer: 31 (826) 2013   Autor: Aneta Czarnocka





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *