Profilaktyka stomatologiczna to zabiegi usuwania kamienia nazębnego oraz osadu. Przeprowadzenie zabiegów skalingu z polerowaniem oraz piaskowania raz w roku usuwa przebarwienia od kawy, herbaty, papierosów oraz skutecznie zapobiega chorobom dziąseł i przyzębia. O skutecznej profilaktyce uzębienia opowiada Anna Flis - dyplomowana higienistka w klinice Forestia Dent w Mińsku Mazowieckim...
Ból zęba to nie zawsze próchnica
Pani Aniu, z jakimi najczęściej problemami zgłaszają się do Państwa pacjenci?
– Najczęściej chodzi ból dziąseł, przebarwienia zębów i nieprzyjemny zapach z ust. Mamy też często pacjentów, którzy po leczeniu nadal odczuwają ból zęba.
Ból zęba po leczeniu? Czy to w ogóle możliwe?
– Oczywiście, wystarczy, że zęby leczone były bez odpowiedniego przygotowania.
Ale jakiego przygotowania? Przecież idąc do stomatologa z bólem zęba oczekujemy jego wyleczenia i zniwelowania bólu.
– Tak, to najczęstszy schemat. Jednak przed rozpoczęciem procesu leczenia, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do niego. Proszę sobie wyobrazić, że mechanik samochodowy zacznie naprawiać silnik przed jego oczyszczeniem. Być może uda się doraźnie zlikwidować przyczynę i samochód odpali, ale nagromadzone w silniku wieloletnie złogi, kurz, itp. spowodują jego szybszą kolejną awarię.
Intrygujące... Co ma Pani na myśli?
– Po prostu jeśli nie przygotujemy odpowiednio zębów przed leczeniem, tzn. nie oczyścimy ich, skuteczność leczenia stomatologicznego może być niepełna i krótkotrwała.
Przecież słyszymy od dawna, że do wizyty stomatologicznej przygotowujemy się m.in. szczotkując przed nią dokładnie zęby.
– Oczywiście, pełna zgoda! Jednak samo szczotkowanie (nawet rzetelnie i regularnie wykonywane) nie wystarcza. Na zębach zbiera się osad, który z czasem przeistacza się w kamień, co powoduje stan zapalny dziąseł, co z kolei objawia się bólem i krwawieniem podczas szczotkowania. Kamień i osad nie pozwalają często dokładnie dotrzeć do istoty bólu, stomatolog myśli, że ząb został wyleczony, ale ból może pojawić się z powrotem. Co więcej, w kamieniu i osadzie znajdują się bakterie, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie ogólne.
Rozumiem. Czy jest na to jakiekolwiek rozwiązanie?
– Tak, bardzo proste zabieg higienizacyjny. Pozwala on poprawić kondycję dziąseł, wzmocnić szkliwo, a przede wszystkim odpowiednio przygotować zęby do leczenia.
W jaki sposób przebiega tego typu zabieg? Czy jest on bolesny?
– Zabieg odbywa się na jednej wizycie w kilku etapach
• usuwanie kamienia nazębnego i osadów - SKALING,• usuwanie przebarwień - PIASKOWANIE,• wygładzanie powierzchni zębów - POLEROWANIE,• wzmocnienie szkliwa fluorem - FLUORYZACJA,• instruktaż higieny jamy ustnej.
Całość jest praktycznie bezbolesna, jednak jakąkolwiek nadwrażliwość jesteśmy w stanie zniwelować poprzez znieczulenie.
Czyli zabiegi higienizacyjne powinny poprzedzać fazę leczenia?
– Tak! To właśnie dzięki takiej kolejności osiąga się najlepszą skuteczność i efektywność leczenia. Bardzo ważna jest również korzyść z samej estetyki – piękniejszy uśmiech to lepsze samopoczucie i większa pewność siebie! Zabiegi higienizacyjne to same świetne efekty – proszę spojrzeć poniżej! BÓL ZĘBA TO NIE ZAWSZE PRÓCHNICA. Dla takich efektów zadzwoń i umów się na wizytę! +48 690 175 275 www.forestiadent.pl – Anna Flis - dyplomowana higienistka. (prom-fd)
Data: 26.06.2022
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ