JakubówJakubów wielkanocny

Konkursy mają sens tylko wtedy, gdy są liczne i różnorodne. Do udziału motywują głównie nagrody, ale też moda i szczególna okazja. Taką niewątpliwie jest nadchodząca Wielkanoc, a tuż przed nią pamiątka witania Jezusa palmami u bram Jerozolimy. Stąd wielkie konkursy palm w podkarpackiej Lipnicy czy kurpiowskich Łysych, stąd też lokalne pokazy kwietnego rękodzieła połączone z degustacją świątecznych potraw...

Palmy z karmy

Jakubów wielkanocny / Palmy z karmy

Mistów jest dobrym miejscem na połączenie eucharystii z konkursem. Właśnie w Niedzielę Palmową pod miejscowym kościołem koła gospodyń i szkoły wystawiły 18 palm, które poświęcił o. Marcin Borządek, a oceniła specjalnie dobrana komisja. Palmy będą zdobiły świątynię aż do Wielkanocy, ale nagrody nie mogły czekać. Już w sali OSP okazało się, że najpiękniejsze palmy uwiły gospodynie z Aleksandrowa, z Mistowa i nauczycielki z SP w Jakubowie. Za miejsca na podium otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 500, 400 i 300 złotych. Pozostali twórcy palem otrzymali po 200 zł nagrody za uczestnictwo w tym konkursie.
Zaproszeni goście także wręczyli swoje nagrody, nie ujawniając jednak ich wartości. I tak poseł Daniel Milewski wyróżnił KGW Łaziska, marszałek Janina Ewa Orzełowska – SP w Mistowie, a sekretarz powiatu Iwonie Warszawskiej-Lulko spodobała się palma gospodyń z Wiśniewa.

Jak Wielkanoc, to ciasta, a wśród nich świąteczne baby i babki. Tu do konkursu przystąpiło 12 KGW, a najsmaczniejszą babę upiekły gosposie z Moczydeł wygrywając 250 złotych. Druga była Kamionka inkasując 200 zł i trzecia baba z Jędrzejowa była warta 150 zł. Pozostałe panie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pieniężną w wysokości 100 zł na każde KGW.

Goście gratulowali i smakowali. Nie tylko nagrodzone baby, ale też pyszności z wielkanocnego stołu z żurkiem w głównej roli. Były też Ukrainki goszczące na terenie gminy Jakubów. Wszystkim wójt Hanna Wocial życzyła zdrowych, spokojnych i radosnych świąt Wielkiej Nocy...

Numer: 15/16 (1278/1279) 2022   Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *