Zmorą starszych ludzi jest samotność, która bezpośrednio wynika z bezczynności. Tylko nieliczni potrafią się zmotywować i uaktywnić w wybranej lub istniejącej grupie. Jeśli nie w zespole ludowym to kole gospodyń, ale to wszystko za mało. Powstała więc inicjatywa powstawania rad seniorów, jako panaceum na nudy trzeciego wieku...
Rady do swady
Seniorów mimo pandemii wciąż przybywa. Obecnie już co czwarty mieszkaniec Mazowsza j est w w ieku 6 0+, w ięc e meryci stają się coraz ważniejszą grupą społeczną i... wyborczą. Samorząd województwa dobrze o tym wie, więc wesprze milionem złotych działalność gminnych rad senioralnych. Gminy mogą składać wnioski do 29 kwietnia 2022 roku.
Czym są rady seniorów? Składają się z przedstawicieli osób starszych i organizacji działających na ich rzecz, np. stowarzyszeń czy fundacji, a także podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku.
Przy powołaniu rady seniorów, rada gminy nadaje jej statut i określa zasady działania. Gminna rada seniorów reprezentuje interesy osób starszych i pełni funkcję doradczą, mogąc także tworzyć własne inicjatywy.
Przewodniczącym Mazowieckiej Rady Seniorów jest Tadeusz Lempkowski, który podczas ostatniego konwentu wójtów i burmistrzów w Cegłowie mówił o celowości tworzenia rad gminnych. Uświadamiał też samorządowców, że takie rady nie są ciężarem, a źródłem wiedzy i doświadczenia, jakie mają osoby starsze. Dziś ważne jest wzmocnienie ich w roli liderów lokalnych społeczności.
Teraz właśnie są na to szanse, bo można zdobyć dofinansowanie w wysokości nawet 20 tys. zł na pokrycie 80 proc. kosztów projektu. Każda gmina może złożyć jeden wniosek na jeden projekt swojej rady seniorów. Może to być organizacja wydarzeń czy zakup potrzebnego sprzętu. Środki będą wypłacane po realizacji i rozliczeniu inicjatywy, czyli z dołu.
Wystarczy więc zebrać aktywistów, założyć radę seniorów i działać. Propozycji do wniosków nie zabraknie, bo w niektórych gminach zaniedbania są duże, a apetyty jeszcze większe...
Numer: 15/16 (1278/1279) 2022 Autor: (jaz)
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ