Jak co roku zaglądamy do rankingu szkół średnich z nastawieniem, że będzie lepiej. Niestety, jest gorzej, choć nie wszystkie średniaki spadły na dalsze miejsca. Najbardziej jednak martwi, że w ogóle nie dostały się na listy, bo ich wyniki maturalne z języka polskiego i matematyki były niższe od 3/4 średniej krajowej, czyli nie uzyskały nawet 1/3 rankingowych punktów…
Pewne, że mierne
Wiarygodny ranking musi mieć twarde podstawy. W liceach są to wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych – 30%, dodatkowych – 45%, a także punktujące do 25% sukcesy na olimpiadach, szczególnie tych, które zwalniały z części pisemnej egzaminu maturalnego.
Technika zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów. Tutaj sukcesy szkoły w olimpiadach dawały maksymalnie 20%, tyle samo wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, z przedmiotów dodatkowych już 30%, a wyniki egzaminu zawodowego także 30%.
Do sporządzenia obu rankingów wykorzystano dane ze źródeł zewnętrznych wobec ocenianych szkół. Były to protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia komisji egzaminacyjnych z wynikami matur oraz egzaminów zawodowych oraz System Informacji Oświatowej. W zestawieniach zostały zaprezentowane jedynie szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową, czyli co najmniej 75% średniej krajowej.
Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium, a brak szkoły oznacza niespełnienie wyznaczonych kryteriów.
Licea powiatu mińskiego już kolejny rok nie wypadły według oczekiwań. O ile LO w ZSE poprawiło się o trzy miejsca, to już Macierzanka obniżyła loty aż o 66 oczek. Uzyskały podobną liczbę punktów, jak i liceum salezjańskie, ale ono akurat przeskoczyło ponad trzysta szkół. To sukces, ale nie taki znowu wielki, gdy obecne 326 miejsce porównamy z 220 lub ze 130 w roku 2020 i 2021. W tabeli wyników zmieściło się także LO Benedykta z Sulejówka i mińskie LO w Budowlance, a poza konkurencją było liceum w Chemiku i Mrozach.
Technika Ekonoma również spadły z 14 na 27 miejsce i jedynym ich pocieszeniem jest fakt, że jako jedyni są w rankingu maturalnym, plasując się na 37 miejscu wśród dwóch sklasyfikowanych setek szkół. Budowlanka spadła bardziej, bo z 330 na 413 miejsce, a od ZSE dzieli ją aż 17 punktów rankingowych.
Niestety, pozostałe technika jak Mechanik, Chemik czy maturzyści turystyczno-gastronomiczni nie zmieścili się w rankingowych tabelach.
Mińskie starostwo od ponad 20 lat chwali się poziomem swoich szkół średnich, przeznaczając na ich rozwój miliony złotych i znacznie dokładając do subwencji oświatowej. Widocznie za mało, skoro poziom nauczania jest w nich wciąż za niski na widoczne sukcesy. A może mamy niezbyt zdolną lub leniwą młodzież i podobnych jej nauczycieli…
Numer: 7/8 (1270/1271) 2022 Autor: J. Zbigniew Piątkowski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ