Dębe WielkieDębskie kolędowanie 2022

Zbiorowe śpiewanie kolęd, a szczególnie skocznych pastorałek jest nie tylko przyjemne, ale i poznawcze. Pieśni opisujące narodzenie Jezusa i związane z nim liryczne przeżycia są z nami od zawsze, ale nie zawsze docierają do naszych zmysłów. Muszą mieć atmosferę do zaistnienia i grono wrażliwych słuchaczy. Tak było podczas podwójnego kolędowania w dębskiej gminie…

Lśnienia z narodzenia

Tradycyjnie, jak co roku o tej porze, GOK w Dębem Wielkim zorganizował kolędowy konkurs. Kolędników miała przyjąć Chrośla, ale w ostatniej chwili zdecydowano się na Dębiankę. Sala w niej niewielka, więc rodzice żądni podziwiania swoich dzieci obserwowali występy na stojąco. Na szczęście lista zgłoszonych nie była zbyt długa, a rotacja widzów dość mobilna, więc nikt się nie zaklinował. Tym bardziej, że obok można było zamówić coś do picia i jedzenia.
Najważniejszy był świąteczny nastrój, a ten udzielił się wszystkim, bo też wzruszające były wykonania kolęd i pastorałek. Oceniała je komisja z Katarzyną Sobieską, Andrzejem Przanowskim i Arkiem Braxtonem, co dawało rękojmię artystycznej sprawiedliwości.
I tak wśród zespołów przedszkolnych wygrały Nutki Mi przed Nutkami Re, a trzeci był duet Alicja Mirosz i Barbara Kuza, który jako jedyny śpiewał po… angielsku. W najmłodszej grupie doceniono także solistów – Małgosię Zych, Sandrę Urbaniak i Łucję Kopcińską.
Soliści z klas I-III śpiewali znane utwory. I tak pierwsza Zosia Szmit zaśpiewała Jezuskowi od ucha i z babcią przy akordeonie, druga Malwina Zieleniecka szła z pastuszkami do stajenki, a trzeci Marceli Nejbauer zagrał na trąbce kolędę o ślicznej Pani kołyszącej Syna.
Najwięcej entuzjazmu wzbudzili jednak najstarsi wykonawcy z klas IV-VIII SP i młodzież do 18 roku życia.
Tutaj bezkonkurencyjna okazała się Zuzanna Gańko z mniej znaną Kolędą Maryi, a pozostali soliści zdobyli drugie miejsca. Franciszek Szwajkowski za  Cicho, cicho pastuszkowie, a Halszka Rembowska i Bartosz Jackiewicz za Mario, czy ty wiesz… Tak się spodobali publiczności, że ta wraz z jurorami zażyczyła sobie wspólnego wykonania znanego songu grupy Pentatonix.
Wszystkich laureatów dekorował wójt Krzysztof Kalinowski, a nagradzała Anna Piotrkowicz, by już na sam koniec za namową Arka Braxtona wspólnie zaśpiewać Pójdźmy wszyscy do stajenki…

Kolędowano również w Górkach. Tam we wspólnym muzykowaniu uczestniczyli twórcy Dębskiego Kolędnika. Był więc Duch zimowych Świąt Małgosi Krzyżewskiej, była Deszczowa Kołysanka Bożonarodzeniowa Basi Majewskiej i Radka Laskowskiego, W tę noc Zespołu Artystycznego GOK w składzie Anna, Edyta i Piotr Mazajowie, Laura Piskorz, Małgosia Krzyżewska oraz Mały Król Andrzeja Pyrzanowskiego.
Gościnnie muzykowali Rafał Pyrzanowski i Adam Król – podkład perkusyjny, Stefan Krzyżewski – puzon, Basia Mazaj – piosenka otwierająca oraz Julia Bachleda – flet. Natomiast Piotr Gronek opowiadał ciekawostki o kantyczkach.

Numer: 3/4 (1266/1267) 2022   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *