Powiat mińskiRanking do poprawy

Dyrektor Jan Leś ma oko snajpera. Szczególnie, gdy jego szkoła traci w rankingu ósmoklasistów. To zrozumiałe, a nam rzeczywiście przeskoczyły wyniki egzaminów z języka obcego, czyli wybranego przez wszystkich uczniów angielskiego. Poprawiamy więc, licząc na wyrozumiałość szkół zarówno tych pokrzywdzonych, jak i nadmiernie docenionych w rankingu…

Angielski na deski

Nasz stały oświecony czytelnik zauważył, że w zamieszczonej na stronie 9. Tygodnika Co słychać? nr 35/36 (1247/1248) 2021 tabeli przedstawiającej wyniki  egzaminu ósmoklasisty w szkołach powiatu mińskiego w roku 2021 nieprawidłowo podano wyniki z języka angielskiego. Dotyczą one szkół: Mińsk Sal., Sulejówek-3, Dębe Wielkie, Mińsk-4, Mińsk-1, Ruda, Sulejówek CE, Sulejówek-4, Mińsk-6, Mińsk-5, Halinów, Mińsk-2, Pustelnik, Jędrzejów, Mińsk-3, Brzóze, Sulejówek-2, Marianka, Jakubów, Brzeziny, Dobre, Sulejówek M., Żaków, Stanisławów, Kałuszyn, Stojadła, Cegłów, Ładzyń, Janów, Jeruzal, Wiśniew, Zamienie, Latowicz, Wiciejów i Drop. W konsekwencji wyliczono nieprawidłowe średnie egzaminu i nieprawidłowo umieszczono szkoły na liście rankingowej.
W związku z tym Leś prosi o powtórną analizę wyników szkół, zamieszczenie sprostowania zawierającego prawidłowe dane. Oczywiście, przeanalizowaliśmy i jeszcze raz policzyliśmy. Okazało się, że prawidłowo umieszczone punkty z angielskiego dość radykalnie zmieniły obraz rankingu, a szczególnie środkowy układ tabeli. Zmiany są też w pierwszej dziesiątce, w której nie było wcześniej mińskiej Dwójki i Piątki oraz Halinowa, a wypadła z niej mińska Czwórka i Kopernik, Ruda i SP-4 z Sulejówka. A gdzie uplasował się Stanisławów? Awansował z 30 na 24 miejsce, wyprzedzając – co było ważna dla dyrektora Lesia – inne szkoły z gminy, czyliPustelnik i Ładzyń.

Warto przypomnieć, że z wynikami szkół korelują rankingowe miejsca gmin, które pokazaliśmy w pierwszej publikacji. Tam sensacją okazało się pokonanie Mińska przez Halinów, ale też trzecie miejsce dębskiej gminy, która była lepsza od Sulejówka. Martwi strata Kałuszyna z jedną rankingową szkołą i jeszcze dalsze miejsce Mrozów, które tylko kilkoma punktami wyprzedziły Latowicz, Dobre i Cegłów z obniżającą poziom szkołą w Podcierniu.
Trzeba też przypomnieć, że ranking nie oddaje do końca poziomu pracy szkół, ale nie można go lekceważyć. Życie sprawdza nas w sytuacjach ekstremalnych, a tegoroczny sprawdzian dowiódł, że wielu szkołom nauka zdalna nie przeszkodziła w osiągnięciu zadowalającego poziomu.

Numer: 1/2 (1264/1265) 2022   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *