CegłówCegłów przyszłości

Po przeszło półtora wieku wiejskości od 1 stycznia Cegłów stanie się na nowo miastem. Do nobilitacji wystarczyło niecałe 2300 osób mieszkających na 800 ha gruntów, położenie przy linii kolejowej, kilka zabytków oraz  inwestycje mieszkaniowe. Nie przeszkadzał brak szkoły średniej, postępujące wyludnienie gminy i strach przed większymi podatkami...

Miejska wiejskość

Cegłów po Mińsku, Kałuszynie, Sulejówku, Halinowie i Mrozach będzie szóstym miastem w powiecie mińskim. Z tej okazji władze gminy przygotowują kilka imprez podkreślających ten sukces na koniec obchodów 400-lecia pierwszego nadania praw miejskich. 

Jeszcze w XVI wieku było to Cebrowo, które wraz z sąsiednimi wsiami stanowiło uposażenie klasztoru augustianów, by w 1530 roku, a więc 5 lat po wybudowaniu istniejącego do dzisiaj kościoła, przejść na własność kapituły warszawskiej. Już wtedy osada słynęła z wyrobu cegły, która bogaciła mieszkańców i stała się pretekstem do zmiany nazwy z Cebrowa na Cegłów.

Prawdopodobnie Cegłów już wcześniej uzyskał prawa miejskie, ale  utracił je z niewyjaśnionych przyczyn. Potwierdzenie miejskości otrzymał w 1621 roku na mocy przywileju króla Zygmunta III Wazy, który uposażył miasto Cegłów 15 włókami ziemi oraz zezwolił na odbywanie dwóch targów tygodniowo i trzech jarmarków rocznie. Herbem miasta stała się pieczęć kapituły warszawskiej – głowa Św. Jana na misie na tle siedmiu kłosów, które podobno miał dodać sam król.

Rozwojowi miasteczka zaszkodziły wojny, a szczególnie najazd szwedzki i zrywy antyrosyjskie.  Ostatecznie prawa miejskie Cegłów utracił w 1869 roku po upadku powstania styczniowego.  Straty mogły być jeszcze większe, gdyby nie wybudowana w latach 1865-1867 kolej warszawsko-terespolska. To dzięki niej ludność osady systematycznie rosła aż do prawie 2300 mieszkańców przy malejącej w ostatnich latach populacji okalających Cegłów wiosek.

Przyjęcie praw miejskich nie obejdzie się bez echa. Już 1 stycznia o 17.00 rozpocznie się świąteczne muzykowanie pod chmurką i z Mikołajem na miejskim targowisku. Na powitanie miasta niebo rozświetlą sztuczne ognie...  Natomiast w niedzielę o 16.00 w hali sportowej wybrzmi  koncert noworoczny Orkiestry Kameralnej im. Ignacego J. Paderewskiego pod nazwą A CEGŁOWOWI SERCE. Wtedy nastąpi przekazanie władzom klucza do miasta...

J. Zbigniew Piątkowski

 

Data: 31.12.2021   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *