Mińsk MazowieckiMińszczanie na topie…

Mijają trzy lata kolejnej kadencji mińskiego samorządu. Jednym z wyróżniających się radnych opozycyjnych jest w radzie miasta Krzysztof Miąsko. W rozmowie nie tylko podsumowuje swoją aktywność w samorządzie, ale również cele działalność Fundacji Aktywny Mińsk Mazowiecki…

Miasto Miąski

Jak podsumujesz te trzy lata w Radzie Miasta Mińsk Mazowiecki? Z czego jesteś niezadowolony?
– Fakt, bardziej jestem niezadowolony niż zadowolony. Mogę stwierdzić, że rozczarowałem się przenoszeniem przez burmistrza polityki na grunt samorządowy. Samorząd nie powinien być łączony z polityką. Powinien być służbą na rzecz mieszkańców. Brakuje dobrej woli mińskiego burmistrza do współpracy z wszystkimi radnymi. Wnioski radnych są odrzucane, a Jakubowski nie udziela odpowiedzi radnym, tylko kieruje do zapytań w drodze o dostęp do informacji publicznej. Jako radny rozmawiam na komisjach, sesjach, popieram dobre projekty i za nimi głosuję na rzecz mieszkańców. Nie jesteśmy totalną opozycją.

Czy są sprawy, z których jesteś zadowolony?
– Cieszę się, że moja działalność jest dostrzegana przez mieszkańców. Słyszę to w bezpośrednich rozmowach. Cieszy mnie fakt, że pomysły, które wcześniej przedstawiałem, są realizowane, np. z roku na rok budżet obywatelski zyskuje coraz większe zainteresowanie, dzięki któremu udało się wybudować stacje naprawy rowerów. W roku 2018 wspólnie z Krzysztofem Śledziewskim i Krzysztofem Laskowskim wystąpiłem z wnioskiem o powołanie związku międzygminnego w celu zapewnienia transportu na terenie powiatu mińskiego. W tym roku projekt zaczyna być realizowany. Jestem zadowolony, że na mój wniosek w czasie pierwszej fali pandemii COVID miasto zwolniło mieszkańców z opłat w strefie płatnego parkowania. Pomimo krytyki burmistrza o braku wsparcia rządowego, w naszym mieście jest realizowany program rządowy Mieszkanie Plus, w ramach którego zostało wybudowane 138 mieszkań, które trafią do mieszkańców. Miasto otrzymało również środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych – ponad 3,5 mln zł, zaś w ramach Polskiego Ładu 5,7 mln zł na przebudowę ul. Świętokrzyskiej i wykonanie instalacji fotowoltaicznej na obiektach użyteczności publicznej. Ponadto sukcesywnie środki zewnętrzne trafiają do spółek miejskich liczonych w dziesiątkach milionów złotych, o czym burmistrz nawet nie wspomina.

Sporo tego dobrego, a jakie czekają cię najbliższe wyzwania?
– Wyzwań jest naprawdę dużo, zabiegam m.in. o wzrost wskaźnika parkingowego w przeliczeniu na jeden lokal mieszkalny. Wspólnie z radnym powiatowym Piotrem Pustołą staramy się o budowę chodnika od ulicy Stankowizna do miejscowości Gliniak.

Oprócz rady miasta jesteś również prezesem Fundacji Aktywny Mińsk Mazowiecki? W jakim celu ona powstała i co chcecie dzięki niej osiągnąć?
– Tak, jesteśmy fundacją, która działa na terenie miasta i powiatu od ok. trzech lat. Swoje cele skupiliśmy na działalności lokalnej. Aktywnie włączamy się w życie miasta. Dla mieszkańców powiatu organizowaliśmy wystawy plenerowe. W czasie trwania pandemii stworzyliśmy wirtualne muzeum ziemiaminska. pl. Dzięki stworzonej stronie możemy w zrozumiały i atrakcyjny sposób poznać najbliższe otoczenie. Użytkownicy otrzymują dostęp do licznych zdjęć, audiobooków, jak również filmów będących wirtualnymi spacerami m.in. po: Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich, Muzeum Ziemi Mińskiej, Sali Tradycji 23. Bazy Lotniczej czy Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem. Zorganizowaliśmy koncert „Muzyczny hołd dla Niepodległej” w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Włączyliśmy się w  obchody 600-lecia miasta. Wspólnie z posłem Danielem Milewskim i Towarzystwem Przyjaciół Mińska Mazowieckiego wystąpiliśmy do Poczty Polskiej o wydanie znaczka okolicznościowego. Prezentacja znaczka wydanego w ramach serii „Miasta Polskie” w nakładzie 5 mln egzemplarzy miała miejsce podczas koncertu „Blask Niepodległej”. Znaczek przedstawia kościół Najświętszej Maryi Panny i fragment Pomnika Niepodległości. Uważam, że emisja znaczka jest wyjątkowym uhonorowaniem 600-lecia i promocją naszego mias ta.

Dzięki za to logiczne i ciekawe podsumowanie. Mam nadzieję, że twoja aktywność zmieni oblicze naszego miasta…

Numer: 49/50 (1260/1261) 2021Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *