Miało być uroczyście i na żywo, ale jubileuszowy konkurs pięknego czytania popsuła decyzja o przejściu na wersję online z powodu nasilenia zakażeń wirusowych. Proza Lema stała się więc wirtualna, co w przypadku literatury fantastycznej było akurat do strawienia. Tak oto homo-kosmiczny świat urodzonego przed stu laty pisarza ukazało 142 wielbicieli w wieku od 7 do 19 lat…
Trema z Lema
Futurolodzy są pewni, że marzenia zawsze zwyciężają rzeczywistość, jeśli im na to pozwolimy. Ta myśl zaczerpnięta z Kongresu Futurologicznego Stanisława Lema stanowiła motto tegorocznego, dziesiątego już Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania.
A jeśli Lem to co? Zdecydowanie najczęściej uczestnicy konkursu wybierali fragmenty z Bajek robotów, ale wśród prezentacji znalazły się również takie utwory Lema, jak Cyberiada, Opowieści o pilocie Pirxie, Obłok Magellana, Dzienniki gwiazdowe, Powrót z gwiazd i Solaris. To na ich kartach pisarz nie tylko wiódł bohaterów do tajemnic kosmosu, ale też przestrzegał przed negatywnymi skutkami tylko technicznego rozwoju cywilizacji.
Jury składające się z bibliotekarek i polonistek wybrało 20 laureatów i wyróżniło 10 czytających. I tak wśród najmłodszych zwyciężyli Małgorzata Sokołowska z kl. III SP w Cegłowie, Martyna Demianiuk z kl. II SP w Rudzie, Dawid Ostrowski z kl. III SSP, Oliwia Kemska z kl. III SP-1 w Sulejówku, Weronika Dąbkowska z kl. III Kopernika i Malwina Grzęda z SP w Dobrem. Wyróżnienia: Celina Jastrzębska z kl. I SP w Mrozach i Franciszek Kropielnicki z kl. III mińskiej Piątki.
Z klas IV-VI podstawówek na uwagę jury zasłużyli: Karolina Wiak z SP w Mistowie, Wiktoria Szostak z SP w Wielgolesie, Zuzanna Karpińska z SP w Grzebowilku, Zofia Bogusz z Kopernika, Artur Girndt z mińskiej Piątki oraz wyróżnieni – Martyna Rzeskiewicz z Ignacowa, Franciszek Bilewicz z Marianki, Mikołaj Ptasiński z Kopernika i Gabriela Dębała z Huty Mińskiej.
Także po dwie osoby umieszczono na podium z najstarszych uczniów szkół podstawowych. To Michalina Gąsior z SP w Cegłowie, Maria Gorczyca z Piątki, Antoni Rosa z Dobrego, Zuzanna Skrzeczkowska z Jedynki w Sulejówku, Jagoda Wieczorek z Jakubowa i Gabriela Stawińska z Ignacowa. Wyróżnienia: Natalia Uchman z Cegłowa, Emilia Uksa z Brzezin i Katarzyna Wielechowska z Dobrego.
Ze szkół średnich jury wybrało najmniej laureatów. Zostali nimi Nikodem Szwed z kl. IV technikum Budowlanki, Kinga Domańska z kl. I liceum Budowlanki i Łukasz Michalski z kl. II LO Budowlanki. Wyróżniono Łucję Piwowarczyk z kl. III technikum w Siennicy.
Okazało się, że opiekunkami czytających były prawie wyłącznie nauczycielki – Katarzyna Woźnica, Anna Sadowska, Edyta Kuć, Agnieszka Sobótka, Krystyna Taciak, Mirosława Matak, Agnieszka Zając, Renata Malka, Marzena Płochocka, Elżbieta Cudna, Roma Piłatkowska, Magdalena Piętka, Magdalena Dąbrowa, Agnieszka Szczepańska, Maria Malesa, Jolanta Rokita, Elżbieta Raszkowska, Dorota Kamela, Jadwiga Czerwińska, Beata Gąsecka, Mariola Kruszewska, Anetta Bodecka, Maria Pawińska, Sylwia Guzy, Beata Chmielewska, Iwona Runo, Jadwiga Czerwińska, Anna Wiesner, Małgorzata Szuba, Aneta Martyniak, Katarzyna Chorąży-Bochner i rodzynek Witold Ołdakowski.
Dyrektor Anna Popławska dziękowała wszystkim uczestnikom i ich opiekunom. Nie bez nadziei, że jesienią przyszłego roku będą słuchać pięknie czytanych utworów literackich już na żywo i z publicznością.
Numer: 47/48 (1258/1259) 2021 Autor: J. Zbigniew Piątkowski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ