Mińsk MazowieckiMińsk Mazowiecki mieszkaniowy

Mińsk Mazowiecki okazuje się nie tylko bogatym i zadłużonym, ale też demagogicznym miastem. Właśnie z pobudek stricte populistycznych władze zaplanowały, a radni poparli budowę 450 mieszkań komunalnych na poligonie. By uzyskać grunt muszą spółkować z Krajowym Zasobem Nieruchomości, tworząc w ten sposób SIM, czyli Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową...

Czyn na SIM

Promotorzy SIM tłumaczą, że ceny na rynku nieruchomości są bardzo wysokie, a w dodatku wciąż rosną. W związku z tym coraz więcej osób nie może sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania, a czynsz za wynajem znacznie obciąża miesięczny budżet. Odczuwają to zwłaszcza ludzie młodzi.
Wychodząc im naprzeciw, radni przyjęli uchwały, dzięki którym zostanie opracowany nowy plan zagospodarowania poligonu. Wtedy miasto Mińsk Mazowiecki wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości utworzy spółkę SIM Mińsk Mazowiecki. Wkładem miasta będą 3 mln zł, a KZN przekaże na ten cel ponad 4 hektary gruntów.
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM), to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu dla osób i rodzin bez własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.
Koncepcja zagospodarowania tego terenu została opracowana przez czołowych mińskich architektów.
– Wierzymy, że budowa 450 mieszkań przyczyni się do zwiększenia dostępności nowych mieszkań na wynajem i rozwiąże część związanych z tym problemów mieszkańców naszego miasta. Liczymy również, że wpłynie to w pewnym stopniu na ceny nieruchomości – przekonywał Jakubowski radnych podczas sesji.
Mówił także, że miasto nie będzie większościowym udziałowcem w spółce, więc i nie będzie miało decydującego wpływu na wybór projektów, wykonawców i rozdział mieszkań.
A trzeba to zrobić sprawiedliwie, bo korzyści bycia najemcą mieszkania SIM są warte uwagi. To przede wszystkim niższe stawki czynszu, a le też m ożliwość z amieszkania bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu oraz możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności, czyli uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat.

Numer: 41/42 (1253/1254) 2021   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *