Mińsk Mazowiecki wystawowy
Tylko dwadzieścia z prawie tysiąca polskich miast odwiedzi niesamowite medium, czyli wirtualny teatr historii. Tę multimedialną opowieść o pierwszych latach II RP zobaczymy już od poniedziałku do środy 27–29 września na mińskim Starym Rynku...
Miara awatara
Twórcy programu Niepodległa nie zdradzają szczegółów prezentacji, ale już sam plakat wydarzenia z mężczyzną w goglach VR, do którego rękę wyciąga Józef Piłsudski jest znaczącym dowodem wykorzystania nowoczesnych technologii.
Zobaczymy więc, jak kończył się proces formowania polskich granic po I wojnie światowej, jak młode państwo niwelowało konflikty polityczne, by jednak wszyscy budowali wspólnotę państwową, a Polska stała się dla nich dobrem wspólnym.
Tak więc w kameralnej przestrzeni stworzonej na platformie specjalnej ciężarówki, staną ekrany i cyfrowe wizualizacje, a wśród nich holoboxy prezentujące artefakty, które można oglądać z wielu stron. Podróż w czasie zapewniają gogle VR, a gospodarzem całej wystawy jest cyfrowo zrekonstruowany Józef Piłsudski, którego głos wita i żegna gości. Na ekspozycji dużo miejsca poświęcono kulturze, która jest integralnym elementem tożsamości narodowej. Połączenie tradycji i współczesności jest szczególnie obecne w specjalnie przygotowanej makiecie polskiego pawilonu z wystawy światowej w Paryżu w 1925 roku, w środku której umieszczono mobilną kamerę.
Pokazy trwają po kilka godzin dziennie. W poniedziałek od 12:00 do 18:00, we wtorek od 10:00 do 18:00, a w środę od 10:00 do 16:00. Wstęp jest bezpłatny, zapisy nie obowiązują, a zwiedzanie stref i obejrzenie filmu trwa godzinę. (jaz)
Data: 26.09.2021
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ