Car Aleksander dał Skrudzie linię kolejową, a marszałek Piłsudski – powszechną oświatę. To właśnie wskutek dekretu z 1919 roku wykształcenie w zakresie szkoły powszechnej miało być obowiązkowe dla wszystkich dzieci w wieku szkolnym od 7 do 14 lat. Nawała bolszewicka odłożyła w czasie powstanie szkoły, ale już 1 września 1921 roku dzieci zasiadły w ławkach. Właśnie halinowianie świętowali setną rocznicę utworzenia szkoły powszechnej...
Wiekowa odnowa
Po wprowadzeniu w wolnej Polsce dekretu o obowiązku szkolnym powstają pierwsze szkoły. Wiele z nich nie miało swojego własnego budynku, dlatego też mieściły się w prywatnych domach. Tak było w Halinowie, gdzie uczono w trzech wynajmowanych budynkach.
Mieszkańcy Halinowa robili wszystko, aby wybudować szkołę. Za dobrowolne składki kupili plac, ale był on jedynie boiskiem sportowym, bo wojna przerwała wszelkie plany. Na nowy budynek czekali przez prawie pół wieku, a za szkołę służył dworek byłych właścicieli majątku Skruda.
Dyrektor Lidia Kołakowska z władzami miasta nie chciała urządzać sztampowych obchodów, więc wymyślili oświatowy piknik z wielką sceną, by zmieścili się na niej nie tylko artyści, ale przede wszystkim zwycięzcy konkursów i pasowani na uczniów liczni pierwszoklasiści.
Najpierw jednak o szkolnej jubilatce opowiadał burmistrz Adam Ciszkowski, który doskonale zna niuanse jej dziejów i ma wizje rozwoju. Dyrektor Lidia Kołakowska przedstawiła zaś laureatów konkursu plastyczno-literackiego ZDARZYŁO SIĘ W HALINOWIE. – WCZORAJ, DZIŚ, JUTRO. To swoiste vademecum wspomnień uczniów szkoły, który dzięki pomocy Joanny i Stanisława Roszkowskich ukazało się w wydaniu książkowym. Znajdziemy tam teksty laureatów konkursu, których nazwiska ogłoszono na scenie. To Hanna Sobczyk i Nina Świderska, Natalia Gajdemska i Adam Dybowski oraz Ignacy Antkowiak z klas I-III, Marta Ziarko i Oliwia Kiczuk, Antonina Andrusiuk i Vivienne Stachowicz oraz Adrianna Płaza i Igor Pilarski z klas IV-VIII. Wyróżnienie otrzymała uczennica Bianka Borkowska oraz absolwentki – Beata Kasza, Edyta Lesińska i Urszula Łasek.
W konkursie plastycznym wygrała z klas młodszych Maja Goszczyńska przed Urszulą Niewiatowską i Małgorzatą Pietrak, z klas IV-VIII laureatki to Natalia Kulma, Jowita Momot i Weronika Pustała, a z absolwentek – Barbara Gańko i Gabriela Kania.
Pamiątkowe egzemplarze tego albumu otrzymali w prezencie nie tylko laureaci i goście, ale również uczniowie halinowskiej szkoły. Obecnie podstawowe wykształcenie zdobywa w niej prawie tysiąc uczniów, a z przedszkolakami i 110 nauczycielami zespół mieści ponad 1500 osób.
Podczas pikniku na scenie prezentowała się przede wszystkim młodzież stulatki, zachęcona do popisów przez nowego nauczyciela muzyki Marcina Gomulskiego. Na szczególną uwagę zasłużyły klasy pierwsze, które tego dnia debiutowały wokalnie, by zasłużyć na miano uczniów Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Halinowie. Nie zabrakło również występów starszego pokolenia, które godnie prezentowali liryczna Jadwiga Dziedzic i muzyczny Bernard Zborowski.
A w bramce stulecia każdy chciał mieć pamiątkowe zdjęcie jak nie z burmistrzem, to ze swoją nauczycielką lub kolegą. Tak na szczęście, by druga setka szkoły w Halinowie była lżejsza i pełna sukcesów. Ot, taka wiekowa odnowa...
Numer: 37/38 (1249/1250) 2021 Autor: J. Zbigniew Piątkowski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ