Powiat mińskiRanking SP 2021

Uczniowie wracający do szkół warci są prezentów. Już sama nauka stacjonarna jest darem od ministra Czarnka i całego rządu, bo przecież od wielu miesięcy alienacji mało kto nie marzył o szkolnych ławkach. My też mamy prezent – ranking szkół według wyników uzyskanych na koniec podstawowej i już ośmioletniej edukacji. Długo na tę klasyfikację czekaliśmy, ale wreszcie wszystko wróciło do starego porządku…

Zdrowe podstawowe

Do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 54 554 uczniów w kraju, z których 1669 mieszka w powiecie mińskim, a ponad tysiąc pochodzi z Mińska, Sulejówka, Halinowa i mińskiej gminy.
Zdawali z języka polskiego, matematyki i języka obcego, czyli angielskiego, który zdominował pozostałe.
Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniami, ale mieli też braki poznawcze. Z języka polskiego trudność sprawiło uczniom rozpoznanie w Panu Tadeuszu epiki i określenia jej charakterystycznych cech. Z matematyki trudne okazało się zadanie otwarte, którego rozwiązanie wymagało stworzenia strategii rozwiązania problemu geometrycznego wynikającego z twierdzenia Pitagorasa. W przypadku języka angielskiego nie do końca poradzili sobie z tworzeniem wypowiedzi pisemnej.
Za rozwiązanie zadań z języka polskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 64, a z matematyki – 52 punktów procentowych możliwych do zdobycia.
Tegoroczny egzamin ósmoklasistów pokazał także powolne, ale widoczne wyrównanie poziomu nauczania miedzy szkołami wiejskimi a wielkomiejskimi. W języku polskim różnica wynosi tylko 6 punktów, w matematyce – 10 punktów i tylko w angielskim 16 punktów.
Co ciekawe, wiejskie podstawówki pokonały w polskim i matematyce szkoły z miast poniżej 20 tys. mieszkańców.
Podobnie jest w powiecie mińskim, gdzie w czołówce szkół są wiejskie placówki z Okuniewa, Dębego, Rudy, Cisia, Pustelnika, Jędrzejowa czy Brzózego. Niestety, tabelę zamykają wyłącznie wiejskie placówki z Podciernia, Dropia, Cyganki, Wiciejowa, a nawet gminnego Latowicza i – uwaga – miejskich Mrozów.
Nie mogliśmy podać miejsc w rankingu dziewięciu szkół. Nie wiadomo, z jakich przyczyn tabela OKE nie zawiera wyników SP Mlęcin, Górki, Mistów, Chobot, Dębe Wielkie Małe, Huta Mińska, Grodzisk, Starogród i Nowa Pogorzel. Może dlatego, że liczba uczniów nie przekracza tam analitycznej liczby uczniów.

Z wynikami szkół korelują rankingowe miejsca gmin. Sensacją okazało się pokonanie Mińska Mazowieckiego przez Halinów, ale też trzecie miejsce dębskiej gminy, która okazał się lepsza od Sulejówka. Martwi strata Kałuszyna z jedną rankingową szkołą i jeszcze dalsze miejsce Mrozów, które tylko kilkoma punktami wyprzedziły Latowicz, Dobre i Cegłów z obniżającą poziom szkołą w Podcierniu.

Ranking nie oddaje do końca poziomu pracy szkół, ale nie można go lekceważyć. Życie sprawdza nas w sytuacjach ekstremalnych, a tegoroczny sprawdzian dowiódł, że wielu szkołom nauka zdalna nie przeszkodziła w osiągnięciu zadowalającego poziomu.

Numer: 35/36 (1247/1248) 2021   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *