Powiat mińskiPowszechna promocja NSP

Jak szybko i wygodnie wywiązać się z obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań? Dzięki rachmistrzom, którzy skontaktują się z nami przez telefon. Niestety, wiele osób ignoruje połączenia od nich lub boi się je odebrać. Należy pamiętać, że rachmistrzowie dzwonią z dwóch numerów: 22 828 88 88 oraz za pośrednictwem infolinii spisowej 22 279 99 99. Te połączenia warto odbierać…

Ciszą nie spiszą

Powszechna promocja NSP / Ciszą nie spiszą

Odbierając telefon z nieznanego nam dotąd numeru, trzeba zawsze zachowywać ostrożność. W czasie spisu mogą zdarzać się przypadki podszywania się oszustów pod rachmistrza. Należy koniecznie pamiętać, że rachmistrz nie żąda pieniędzy, nie pyta o majątek lub dochody. W prosty sposób można sprawdzić, czy osoba, która podaje się za rachmistrza, rzeczywiście nim jest. Najprościej i najszybciej zapytać rachmistrza o podanie jednej z pięciu ostatnich cyfr naszego numeru PESEL – jeśli odpowie prawidłowo, możemy spokojnie kontynuować rozmowę i przejść do spisu. Można również zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 i poprosić konsultanta o sprawdzenie danych rachmistrza.
Jeśli nie odebrałeś telefonu od rachmistrza, spodziewaj się od niego SMS-a i ponownych prób połączenia. I t rzeba o debrać rozmowę, bo spis ze wsparciem rachmistrza jest o tyle łatwiejszy, że to rachmistrz prowadzi nas po całym formularzu spisowym. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, co do treści pytań, możemy od razu poprosić rachmistrza o wyjaśnienie.
Pomoc rachmistrza jest szczególnie przydatna w przypadku osób, które nie czują się zbyt pewnie używając komputera lub telefonu albo w ogóle nie miały styczności z cyfrowym światem. Pamiętaj, że rachmistrz dzwoni w imieniu Głównego Urzędu Statystycznego i robi to w ramach obowiązków służbowych. Nie miej więc do niego o to pretensji. Jeśli masz jakieś wątpliwości, lub nie chcesz się spisać w danej chwili, zakomunikuj to i umów się na inny termin.

Numer: 33/34 (1245/1246) 2021   Autor: (jaz)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *