Mord w Gęsiance to wydarzenie równoległe czasowo do pierwszych dni Powstania Warszawskiego. Tam właśnie 8 sierpnia 1944 roku za strzał do hitlerowców przejeżdżających przez Gęsiankę Niemcy w odwecie wysadzili w powietrze piwnicę, mordując 38 osób.

Gęsianka pamięta...

Gęsianka pamięta...

Pamiętają o tym tragicznym zdarzeniu mieszkańcy wsi, a szczególnie władze Dobrego, organizują coroczny apel pamięci. Tegoroczny rozpoczęła msza polowa, a po niej przemarsz pocztów sztandarowych Związku Piłsudczyków, jednostek OSP Dobre, Mlęcin, Poręby Nowe, Rudzienko, Rynia, Wiśniew, Ludwinów oraz pocztu Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Mlęcinie.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego odmówiono modlitwę w intencji pomordowanych poprowadzoną przez dwóch proboszczów z Wiśniewa – Zbigniewa Nawarę i Krzysztofa Wesołowskiego, a przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń, rodzin poległych oraz mieszkańców złożyli kwiaty.
Część artystyczna to głównie wspomnienia i melodie Orkiestry Dętej OSP w Dobrem, pieśni Ludwinianek i Dobrzynianek, które zapowiadała dyrektor szkoły w Mlęcinie Jolanta Jastrzębska.

Numer: 33/34 (1245/1246) 2021   Autor: (jaz)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *