Mińsk MazowieckiMińsk prawosławny

Stało się – setka prawosławnych z powiatu mińskiego będzie miała cerkiew. Właśnie doszło do poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę świątyni.

Węgle cerkwi

Od końca XIX wieku w Mińsku stały dwie cerkwie. Jedną w wolnej Polsce zamieniono w salę teatralną, a drugą rozebrano, by nie przypominała ruskich zaborców. Tak więc pozostali wierni przez sto lat uczęszczali na nabożeństwa do warszawskich i siedleckiej parafii. Dopiero w 2018 roku erygowano Parafię Prawosławną pw. św. Spirydona Cudotwórcy i z siedzibą przy ul. Warszawskiej 69. Jej proboszczem został ks. Gabriel Białomyzy. Na uroczystość w sobotę 24 lipca przybył arcybiskup Abel, a w czasie obrzędu prócz stosownego aktu oraz kamienia węgielnego w fundamencie świątyni umieszczono relikwię św. kapłana Sergiusza Zacharczuka oraz kamienne fragmenty ołtarza z cerkwi św. Siprydona na greckiej wyspie Korfu. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Korneliusz Wilkiel z Biłgoraja, a śpiewał męski sekstet muzyki cerkiewnej Włodzimierza Wołosiuka.
W końcu goście wręczyli upominki – Turkowicką Ikonę Matki Bożej, ikonę patrona parafii oraz kadzielnicę, a przedstawiciele samorządu podkreślali siłę tak znaczącego wydarzenia dla społeczności miasta w 600-lecie jego urodzin.

Numer: 31/32 (1243/1244) 2021   Autor: (jaz)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *