Powiat mińskiPowiat miński polityczny

Ostatni miesiąc był dla działaczy PiS-u zdecydowanie pracowity. Jeszcze w maju zaczęli od zjazdu okręgu w Siedlcach, po czym zaoferowali mińszczanom spotkanie z profesorem Piotrem Glińskim. Natomiast w miniony weekend szef mińskiego PiS Daniel Milewski pojechał na kongres partii i dostał się do władz krajowych – czyli rady polityczne.

OdPiSowe wzloty

Projekt Gliński był przez opozycję przygotowany w poczuciu odpowiedzialności za Polskę. – Zdajemy sobie sprawę, że premier Tusk nie oddałby dobrowolnie władzy Jarosławowi Kaczyńskiemu. Wiemy też, że obecny rząd nie prowadzi rzetelnej polityki rozwoju. Dlatego prezes PiS zasugerował, że rozwiązaniem optymalnym na obecne czasy byłby ponadpartyjny rząd fachowców, który mógłby utworzyć profesor Piotr Gliński – przypomina Milewski.

Formalnie „projekt Gliński” dobiegł końca, bo większość posłów nie przyjęła konstruktywnego wotum nieufności wobec obecnego rządu, co konstytucyjnie postawiłoby profesora Glińskiego przed misją sformowania nowego gabinetu.

W jakim celu Piotr Gliński przyjechał więc do Mińska? Nie jako kandydat na premiera, nie jako polityk, a jako socjolog i ekonomista. Marszałek Kopacz nie pozwoliła przedstawić mu w Sejmie swoich racji, więc miał okazje w Mińsku. Właśnie nad Srebrną mieszkańcy mogli usłyszeć, co skłoniło poważnego naukowca zaangażowanego w życie publiczne do podjęcia się tak odważnej misji.

Gliński przekonywał mińszczan, że aktualnie w Polsce mamy do czynienia z kryzysem władzy. Obecny rząd nie radzi sobie z rozwiązywaniem najważniejszych dla Polaków problemów gospodarczych, zdrowotnych, społecznych i kulturowych. To wynik wielowymiarowego kryzysu, w którym znajduje się obecnie polskie państwo i społeczeństwo.

Gliński wyróżnił więc osiem wymiarów polskiego kryzysu. To impas gospodarczy (w Polsce spada tempo wzrostu PKB; 2/3 młodych Polaków uważa, że lepiej by im się żyło w innym kraju); pat fiskalny (dług publiczny sięga 900 mld zł); kryzys rynku pracy (bezrobocie osiągnęło ponad 14%, a MF prognozowało 9%); kryzys zaufania do władzy (ok. 60% Polaków źle ocenia rząd), do instytucji państwa (ponad 70% źle ocenia Sejm), problem zaufania obywateli do siebie (mamy najniższe wskaźniki kapitału społecznego w Europie). To także niż demograficzny (zajmujemy 210 miejsce w świecie z powodu niskiego współczynnika dzietności) oraz kryzys wartości objawiający się kultem pieniądza, przemocy czy dwukrotnym wzrostem w ostatnich latach przestępstw narkotykowych w polskich szkołach.

– Nie prowadzimy teraz żadnej kampanii, ale jeśli Glińskiemu nie dają przemówić do posłów, to chociaż my pozwólmy profesorowi pomóc nam ocenić kondycję Rzeczypospolitej – twierdził Sylwester Dąbrowski, lider powiatowych struktur PiS.

Spokojny, ale i stanowczy styl prowadzenia polityki przez PiS można było odczuć również na kongresie PiS. Z naszegookręgu przybyło ponad 30 delegatów, z czego Adam Ciszkowski, Teresa Wargocka i Daniel Milewski jako reprezentanci powiatu mińskiego. Kongres potwierdził przywództwo Jarosława Kaczyńskiego i wybrał nowych członków rady politycznej, w tym Daniela Milewskiego. Na spotkaniu omawiane były również kwestie programowe. Milewski czynnie włączył się w panel dotyczący polityki regionalnej i samorządu, który prowadził nowy marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i Jerzy Kwieciński z ECP – byli wiceministrowie rozwoju regionalnego, z którymi Milewski współpracuje od czasu pracy z minister Grażyną Gęsicką, włączając ich również w działania dotyczące rozwoju gospodarczego i społecznego powiatu mińskiego.

Numer: 27 (822) 2013   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *