Mińsk MazowieckiBloki rządowe w Mińsku

Wszystko wydaje się ideowe i słuszne, a do tego trudne do krytyki. A jednak rządowy program mieszkaniowy nie jest idealny jak wszystko, co pachnie populizmem zmieszanym ze sterowanym biznesem. Tak jest z blokami mieszkalnymi, które powstały przy ulicy Klonowej na mińskiej Anielinie. Właśnie ruszył nabór wniosków o wynajem 138 mieszkań. Czy będą na nie chętni, gdy dowiedzą się o warunkach wynajmu i czynszu…

Kanie na mieszkanie

Osiedle przy ul. Klonowej powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, za którą odpowiada spółka PFR Nieruchomości. Inwestycja osiągnęła stan surowy zamknięty. Teraz trwają prace wykończeniowe, które firma Partner ma zamiar skończyć jesienią 2021 roku.
Co tam mamy? Oferta mińskiej części rządowego programu mieszkaniowego obejmuje 22 lokale do 36,5 m kw., 90 lokali do 55,5 m kw. oraz 26 mieszkań do 66,7 m powierzchni. Dominują więc mieszkania rodzinne, co wpisuje się nie tylko w rządowy program, ale i politykę miasta.
Jeszcze w ubiegłym roku mińscy radni zdecydowali o kryteriach pierwszeństwa w naborze do mieszkań. Na najwięcej punktów mogą liczyć przede wszystkim osoby, które nie mają własnego mieszkania, rodziny zwalniające lokal komunalny i rozliczające się z podatków w Mińsku Mazowieckim. Radni zdecydowali także o premiowaniu rodzin z dziećmi, seniorów, osób niepełnosprawnych i poszkodowanych wskutek działania żywiołu.

To nie wszystko, bo chyba ważniejsza jest druga część naboru, za którą odpowiada spółka PFR Nieruchomości. To tam nastąpi zweryfikowanie tzw. zdolności czynszowej, czyli odpowiedź na pytanie, czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto, jak również dodatkowe dochody na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania.
A nie będzie on taki mały, bo w już oddanych blokach średnia stawka za wynajem wynosi 24 zł za metr powierzchni plus opłata eksploatacyjną 5.50 zł/m kw. oraz opłaty za prąd, wodę, śmieci i inne media. Wychodzi więc całkiem drogo, czyli ponad 1500 zł za 50-metrowy lokal. Może nie wystarczyć nawet z 500+ i dodatkiem mieszkaniowym.
Prace na osiedlu przy ul. Klonowej przebiegają zgodnie z planem. Dwa powstające bloki osiągnęły już stan surowy zamknięty. Na zewnątrz kończą się prace elewacyjne i układanie ciągów pieszo-jezdnych w ramach osiedla, a wewnątrz budynków trwają prace tynkarskie i posadzkowe.
Inwestycja w Mińsku to dwa budynki o niskiej, 4-piętrowej zabudowie. Elewacja bloków jest utrzymana w jasnej, szaro-białej kolorystyce. W przestrzeniach miedzy budynkami zaplanowano strefy rekreacyjne z alejkami spacerowymi i starannie zaprojektowaną zielenią. Na osiedlu znajdzie się też duży, bezpieczny plac zabaw. Lokatorzy będą mieli do dyspozycji 110 miejsc parkingowych w garażu podziemnym i 36 miejsc naziemnych.

Numer: 19/20 (1231/1232) 2021   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *