Powiat mińskiNabór 2021

Od poniedziałku 17 maja rusza nabór do szkół średnich. Powiat miński przygotował w nich 44 oddziały, w tym 17 w liceach, 21 w technikach i tylko 6 w szkołach branżowych. Są też atrakcyjne miejsca w Sulejówku, Mrozach i Dębem Wielkim oraz Siennicy i SLO. W sumie szkoły spoza jurysdykcji starostwa przygotowały prawie 20 oddziałów. To wystarczy, by pomieścić wszystkich absolwentów podstawówek, a większość z nich ma szansę na naukę w liceach i technikach…

Lekcja selekcji

Powiatowy system oświaty skłania do wielu refleksji, a nawet uwag. Z jednej strony koncentracja szkół średnich sprzyja konkurencji, ale z drugiej rozdrobnienie profilowe gubi szanse na dobre miejsca w rankingach. Już od dawna słychać głosy, by klasy ogólnokształcące całkowicie oddzielić od zawodowych, a tzw. profile uczynić kierunkami kształcenia. Wszystko po to, by szkoły przestały być edukacyjnym koglem-moglem, czyli ZS-1 – Budowlanką, ZS MSC – Chemikiem, a ZSE – Ekonomem. Na razie warunki te spełnia jedynie ZS-2 czyli Mechanik.

A co z profilami mundurowymi, których liczba ostatnio nie tylko rośnie, ale i nabiera siły. Jeszcze 15 lat temu były po prostu modne, dziś są coraz bardziej atrakcyjne. Ba, powstają osobne placówki nastawione na kształcenie i wychowanie przyszłych żołnierzy, strażaków, policjantów, a nawet ochroniarzy. Dają im podstawy do wstąpienia na odpowiednie uczelnie, a jeśli nawet tam nie pójdą, zdobędą umiejętności przydatne w cywilnym życiu. Warto więc przyjrzeć się nie tylko szkołom mińskim, ale także ulokowanym w Sulejówku, Mrozach czy Dębem Wielkim, gdzie LICEUM MUNDUROWE PUL ma klasę wojskową, policyjną, pożarniczą i ratowniczą. Tam głównym atutem są własne programy edukacji obronnej, bezpieczeństwa, wychowania fizycznego, samoobrony i technik interwencyjnych, których autorami i prowadzącymi te dodatkowe zajęcia są oficerowie Wojska Polskiego, policji i straży pożarnej. Nie mówiąc o kilkuset godzinach praktycznych zajęć strzeleckich czy technik walki.

Liceum w Mrozach proponuje od wielu lat profil bezpieczeństwa publicznego. Uczniowie tej klasy mają warsztaty z ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa i porządku publicznego, pierwszej pomocy, samoobrony i strzelectwa. Zajęcia odbywają się nie tylko na terenie szkoły, ale także w komendach PSP, KPP i OSŻW oraz jednostkach OSP. Młodzież, która ma pasję odkrywania i opisywania świata, może ją realizować w klasie odkrywającej dziennikarstwo i nowe media. Uczniowie tej klasy uczestniczą w nagraniach programów telewizyjnych i w spotkaniach z przedstawicielami lokalnych mediów.

Podobnie kształci LO w Sulejówku, gdzie oprócz klasy humanistyczno-artystycznej i biznesowej jest także nauka bezpieczeństwa narodowego z elementami ratownictwa pola walki.
Wszystkie kierunki zasługują na uwagę, ale powinny je wybierać tylko osoby kreatywne, a więc pasjonaci twórczego oswajania rzeczywistości.
Reasumując – każda szkoła średnia ma walory warte uwagi. Należy jednak zawsze pamiętać, że najważniejsi są w niej ludzie, a nie programy…

Numer: 19/20 (1231/1232) 2021   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *