W czasie suszy w mińskim parku rosną wysokie chwasty… O nie, to trawy i zioła czyli łąka kwietna w mieście. Daje ona same korzyści. Przede wszystkim nie wymaga regularnego koszenia, co oszczędza pieniądze i zdrowie mieszkańców. Wykorzystanie wysokich roślin łąkowych nie tylko ogranicza emisję spalin, ale wręcz sprzyja  oczyszczaniu powietrza, bo łąki zatrzymują i wiążą szkodliwe pyły.

Wieś w mieście

Wieś w mieście

Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu łąki są odporne na suszę, a jednocześnie w czasie ulewnych deszczów mogą absorbować dwa razy więcej wody niż trawnik.
Wyższa roślinność ma też funkcję izolacyjną, zapobiegając tzw. efektowi wysp cieplnych, który latem powoduje, że temperatura w mieście może być nawet kilka stopni wyższa, niż na obszarach podmiejskich.
Oprócz tego łąki wzbogacają ubogi ekosystem miejski, stanowiąc tętniące życiem wyspy bioróżnorodności. Dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów – pszczół, motyli, trzmieli, a także ptaków i małych ssaków. Łąki kwietne działają także kojąco na ludzi, którzy najlepiej wypoczywają wśród natury.
Skoro tak jest, to nie dziwmy się, jeśli wszędzie wieś przeniesie się do miasta, czyli zamiast wytrawnie koszonych trawników zobaczymy kwitnące łąki.

Numer: 17/18 (1229/1230) 2021   Autor: (jaz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *