Powiat mińskiKonkursy wiejskich gospodyń

Wierzą, że koła wiejskich gospodyń są wyjątkowe i zasługują na promocję. Także nagrody za wkład w rozwój polskiej wsi i jej dziedzictwa kulturowego. Właśnie sławie i pieniądzom służy festiwal KGW o nazwie POLSKA OD KUCHNI, którego finał rozegra się na PGE Narodowym. Nagrody idą w dziesiątki tysięcy złotych, ale żeby je zdobyć, trzeba się najpierw ośmielić i zgłosić...

Wdzięki od ręki

Pomysłów na aktywność wiejskich gospodyń nie brakuje. Ten jest jednak wyjątkowy, bo nie dość, że promuje lokalną kulturę i tradycję, to chce ją hojnie wynagrodzić i pokazać na forum całego kraju.
Można się zgłaszać tylko do wtorku 20 kwietnia w czterech konkurencjach. I tak w konkursie kulinarnym trzeba przygotować tradycyjne danie regionalne lub nowoczesną wariację na jego temat.
Konkurs artystyczny to pokazanie swoich wyjątkowych umiejętności. Talentem może być wszystko, a więc śpiew, taniec, malowanie, haft, lepienie z gliny czy też tworzenie pięknych symboli regionalnych, wycinanek itp. Trzeci konkurs jest dla kobiet gospodarnych i wyjątkowych z talentem oratorskim. Tutaj każde KGW może zaprezentować swoje sukcesy, osiągnięcia oraz podejmowane działania na rzecz społeczności lokalnych i kultywowania tradycji.
No i wybory Miss Wdzięku, czyli konkurs promujący najpiękniejsze działaczki KGW do 45 lat i starsze. Jednak nie chodzi tu jedynie o piękno fizyczne. Kandydatki starające się o tytuł Miss Wdzięku będą musiały skraść serca oceniających także swoim wdziękiem, osobowością, zakresem działania oraz zaprezentowanymi umiejętnościami.

Konkursy zostaną rozstrzygnięte w trzech etapach. Eliminacje wybiorą łącznie po 25 najbardziej inspirujących kół z każdego województwa, które przejdą do półfinału. Od czerwca festiwal odwiedzi każde województwo, a wybrane we wcześniejszym etapie KGW będą mogły zaprezentować zgłoszone do konkursów potrawy, talenty, kandydatki do Miss Wdzięku oraz na żywo opowiedzieć o sobie. Najlepsze otrzymają od tysiąca do trzech tysięcy złotych.
Do finału 25 września 2021 r. na PGE Narodowym w Warszawie przejdą po dwa koła z każdej kategorii konkursowej, czyli w sumie 64 koła lub ich przedstawicielki. Wtedy będą wyłonione laureatki nagród głównych po 15 tysięcy złotych, które zostaną im wręczone w trakcie uroczystej gali.
Organizatorzy zapowiadają, że każda edycja transmitowana będzie na żywo w programie Pytanie na Śniadanie w TVP 2.
Formularze zgłoszeniowe do konkursów znajdują się na stronie festiwalu POLSKA OD KUCHNI.

Mazowsze też chce promować wiejskie liderki. Właśnie do 28 maja br. trwają zgłoszenia kobiet obdarzonych energią i charyzmą, które potrafią innych zmobilizować i przekonać do aktywnego udziału w realizowanych przedsięwzięciach.
Rywalizacją będzie dwuetapowa. W pierwszym oceniane są zgłoszenia wraz z opisem osiągnięć i potwierdzającymi je sprawozdaniami, zdjęciami czy relacjami w mediach. W drugim uczestniczki wezmą udział w rozmowie indywidualnej, będą musiały także wykazać się wiedzą o Mazowszu, a także programach PROW i KSOW. Laureatki otrzymają nagrody o łącznej wartości do 30 tys. zł. Przypomnijmy, że w zeszłym roku Czesława Kaim z Pustelnika została srebrną liderką wsi.

Numer: 15/16 (1227/1228) 2021   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *