Na terenie dębskiej gminy funkcjonują aż cztery szkoły – w Dębem, Rudzie, Cygance i Górkach. Zagrożone zamknięciem były od wielu lat dwie ostatnie, czyli najmniejsze, ale mieszkańcy za wszelką cenę chcieli je ocalić.

Górki przed Rudą

Górki przed Rudą

Udało się, a perspektywy ich rozwoju stają się coraz bardziej realne. Tym bardziej, że ostatnio gmina Dębe Wielkie otrzymała promesę dotacji 3,6 mln zł na modernizację, a właściwie rozbudowę budynku szkoły podstawowej w Górkach. Wszystko w celu dostosowania obiektu do obowiązujących przepisów prawa. Dotacja będzie pochodziła z budżetu województwa mazowieckiego w ramach instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju Mazowsza.
Zadanie będzie realizowane w ciągu dwóch najbliższych lat i będzie polegało na modernizacji części szkoły i jej nadbudowie o dwie nowe kondygnacje. Plany władz gminy nie spodobały się mieszkańcom obwodu SP w Rudzie. Twierdzą, że pomimo dwuzmianowości dzieci nie ma miejsca na jakiekolwiek zajęcia dodatkowe.
Są tam wspólne ubikacje dla chłopców i dziewczynek, co jest nie do pomyślenia, a stołówka mieści się w świetlicy szkolnej. Właśnie organizują projekt bieżni, na którą łożą wszyscy, tylko nie gmina. Pytają więc, co było powodem podjęcia decyzji o rozbudowie w pierwszej kolejności szkoły w Górkach, a nie w Rudzie?
Wójt Krzysztof Kalinowski wymienia kilka argumentów. Najważniejszy to fakt, że o rozbudowie szkoły w Górkach społeczność szkoły mówiła wcześniej niż w Rudzie, a po drugie w latach 2014-2019 liczba uczniów w Górkach wzrosła o 88% (61 uczniów), a w Rudzie o 52% (72 uczniów). Poza tym w Górkach były tylko dwie duże sale, a reszta to małe klitki. Po reformie oświaty do 8 klas nie było dla nich pełnych pomieszczeń klasowych. Co na to rudzianie? Są wciąż zawiedzeni i chcą jak najszybszej rozbudowy ich szkoły…

Numer: 15/16 (1227/1228) 2021   Autor: (jaz)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *