Strona internetowa - ­ pytania i odpowiedzi

Budując stronę internetową, staniemy przed wyborem odpowiedniego CMS, także zlecając wykonanie witryny agencji interaktywnej, z pewnością użyje ona jednego z popularnych systemów zarządzania treścią. Jeśli zapoznamy się nieco z tematem, dowiemy się, że niekwestionowanym królem wśród CMS-ów jest WordPress. Jego popularność stale rośnie, jest chętnie wybierany zarówno do niewielkich witryn, jak i dużych stron internetowych znanych firmy. Strony www na WordPress mają np. Poczta Polska i Ministerstwo Edukacji. Poniżej kilka często zadawanych pytań dotyczących CMS, jakim jest WordPress...

 

WWW na WordPress

Strona internetowa - ­ pytania i odpowiedzi / WWW na WordPress

6 pytań o strony internetowe na WordPress

Czy WordPress jest płatny?

Sam system zarządzania treścią, jakim jest WordPress, jest bezpłatny, co oczywiście ma ogromny wpływ na jego popularność. Możemy ściągnąć go, aktualizować, edytować, nie oznacza to oczywiście, że zlecając, czy nawet wykonując stronę www samodzielnie, nie poniesiemy żadnych kosztów, musimy przecież wykupić domenę, hosting i w przypadku agencji interaktywnej zapłacić za projekt i jego wdrożenie. Sam WordPress jednak jest darmowy.

Czy WordPress jest bezpieczny?

To chyba jedna z najczęstszych wątpliwości co do wyboru właśnie tego CMS-u. WordPressowi zarzuca się właśnie to, że jest to jeden z najbardziej narażonych na ataki hakerskie CMS-ów, z tym niestety muszę się zgodzić, wynika to głównie z jego ogromnej popularności, ale także z dużej liczby dostępnych wtyczek i motywów, które dają furtkę dla tego typu zagrożenia. Jednak ciężko jest mi zgodzić się ze stwierdzeniem, że WordPress jest niebezpieczny, owszem jest częstym atakiem ze strony hakerów, ale jest także na bieżąco sprawdzany i analizowany pod kątem luk w zabezpieczeniach, a następnie aktualizowany, w celu pozbycia się ich. W tym właśnie momencie kończy się rola pracowników WordPressu, a zaczyna się nasza własna. Dlaczego? Ponieważ to właśnie my, jeśli nie będziemy wykonywać odpowiednio często aktualizacji całego systemu, narażamy w dużej mierze naszą stronę na niechciane ataki i złośliwe oprogramowania. Dlatego należy szczególnie zadbać o to, aby na bieżąco aktualizować nie tylko zainstalowane wtyczki, ale również cały CMS.

Czy wtyczki spowalniają stronę internetową?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, zasadniczo można by było odpowiedzieć, że nie, nie spowalniają naszej strony internetowej, a raczej nie powinny, jednak doświadczenie mówi co innego. Niestety znajdziemy takie wtyczki, które nie zostały napisane poprawnie i to właśnie one mogą spowolnić naszą witrynę, dlatego najlepiej jest wybierać takie, które cieszą się dobrymi opiniami i mają sporą liczbę pobrań. Wtyczki także różnią się od siebie funkcjami i wykonywanymi zadaniami, te bardziej rozbudowane, mogą mieć delikatny wpływ na szybkość ładowania się strony, ale nie powinny, jej znacznie opóźniać. Jeśli coś nas niepokoi warto użyć specjalnych wtyczek, które pozwolą nam zlokalizować rozszerzenia, które mają negatywny wpływ na szybkość ładowania strony. Nie ma także określonej liczby zainstalowanych pluginów, po której przekroczeniu nasza strona nie będzie się ładowała poprawnie, pamiętajmy jednak, żeby znać umiar.

Czy nieużywane wtyczki trzeba aktualizować?

Odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak, jeśli oczywiście leży nam na sercu bezpieczeństwo naszej użytecznej strony internetowej. Nieużywana nie oznacza, że zniknęła i tak samo, jak te, które używamy, te nieaktywne, nieaktualizowane narażają witrynę np. na ataki hakerskie, czy złośliwe oprogramowania.

Jakiego rodzaju strony www można stworzyć za pomocą WordPress?

W zasadzie można śmiało stwierdzić, że obecnie niemal każdą. Początkowo WordPress miał służyć głównie to tworzenia blogów, dzisiaj na podstawie CMS-u stworzymy zarówno bloga, stronę firmową, kursy e-learning, czy sklepy internetowe. WordPress to narzędzie niemal dla każdego, jego obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna oraz co ważne nie wymaga od nas większej znajomości zasad programowania.

Czy strona internetowa na WordPress będzie responsywna?

Oczywiście, że tak będzie działa równie dobrze na komputerze stacjonarnym, jak i mobilnych urządzeniach. Również wtyczki i motywy są zazwyczaj tak napisane, żeby nie mieć negatywnego wpływu na responsywność witryny.

Podsumowanie

Nie bez powodu WordPress jest najczęściej wybieranym CMS-em do różnego rodzaju stron internetowych. Pracują na nim zarówno zupełni laicy, jak i profesjonalne agencje interaktywne. Ilość dostępnych motywów i wtyczek oraz funkcjonalność i prostota to cechy, które przesądzają o jego ogromnej popularności, która z roku na rok nie maleje.

Data: 04.04.2021Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *