JakubówWielkanoc 2021

Jak Wielkanoc, to palmy, pisanki i wyjątkowe na świąteczny czas potrawy. Nasilające się obostrzenia rządu nie pokrzyżowały jednak zamiarów władz lokalnych. Ba, nawet je zmotywowały do rozpisania wielu konkursów. Nie tylko na najładniejsze pisanki czy palmy, ale też na świąteczny chleb i potrawy regionalne. Wszystkie z polotem, na chwałę artystycznych kreacji mieszkańców i podtrzymania tradycji polskiej wsi…

Święta z polotem

Wielkanoc 2021 / Święta z polotem

Najpiękniejsze pisanki wymagają czasu, więc już pod koniec lutego wójt i biblioteka publiczna w Jakubowie ogłosiły konkurs na tradycyjną polską kraszankę. Wpłynęło czterdzieści pięć prac konkursowych, spośród których komisja wybrała najlepsze, oceniając zarówno wygląd, estetykę, dobór materiałów, jak i trudność wykonania. Pierwsze miejsce przypadło w udziale dwójce uczestników – Julii Ołdak oraz Marcelowi Rosłońskiemu ze szkoły w Jakubowie, drugie – Weronice Kuć, Tymkowi Piotrowskiemu oraz Maciejowi Pytkowskiemu – także ze szkoły w Jakubowie, a trzecie – Poli Konopce z SP w Mistowie oraz Zuzannie Kopcińskiej i Julii Kowalik ze szkoły w Jakubowie.
Jury postanowiło wyróżnić Szymona Bakułę, Dawida Cieślaka, Klaudię Cieślak, Julię Krypską, Szymona Ślusarczyka i Magdalenę Zych ze szkoły w Jakubowie, Maję Drzazgę, Katarzynę Komudę, Emilię Kowalczyk, Karolinę Wiak ze szkoły w Mistowie oraz Bartosza Gadaja ze szkoły w Wiśniewie.
Prace konkursowe można obejrzeć na żywo w urzędzie gminy oraz na stronach internetowych biblioteki.

Konkursy plastyczne związane Wielkanocą dotyczyły także palm. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie tradycyjnej palmy wielkanocnej z naturalnych materiałów i zgodnie z tradycyjnymi formami zdobniczymi.
Dzieła 10 z 13 KGW wystawiono w Niedzielę Palmową przed jakubowską świątynią, by cieszyły oczy mieszkańców i komisji, która je wkrótce oceniła, a wójt Hanna Wocial nagrodziła. I tak pół tysiąca złotych otrzymało KGW Kamyki z Kamionki, 400 złotych KGW z Mistowa, 300 zł Stokrotki z Łazisk, a po 200 złotych Strzebula, Aleksandrów, Wiśniew, Ludwinów, Budy Kumińskie, Antonina i Nart.

Mało tego – wójt po raz pierwszy ogłosiła dwa konkursy kulinarne – na świąteczne chleby z jajem oraz tradycyjne potrawy wielkanocne.
W pierwszym komisja pierwsze miejsce przyznała KGW Ludwinów z nagrodą 400 zł, drugie i 300 zł zdobyło KGW z Kamionki, trzecie i 200 złotych KGW Strzebula, a po stówce otrzymały Nart i Łaziska.
Ukoronowaniem zmagań był konkurs na świąteczną potrawę. Zadaniem uczestniczek było przygotowanie tradycyjnych potraw wielkanocnych w trzech kategoriach – zupa, potrawa mięsna lub bezmięsna oraz mazurki i baby na deser.
I tak najlepszą zupą okazał się żurek z Mistowa, barszcz chrzanowy z Nartu oraz biały żur z Kamionki. Z drugich dań wygrała baba ziemniaczana z Nartu, a za nią pierogi z cieciorką z Mistowa oraz pasztet z kaczki ze Strzebuli. Szczególnie smakowały desery, a wśród nich pierwszy mazurek kajmakowy przygotowany przez KGW w Kamionce, drugi mazurek wielkanocny z Łazisk i babka cytrynowa ze Strzebuli.
Inicjatorką konkursu potraw była poseł Sierakowska i to z jej puli najlepsze gospodynie otrzymały pamiątkowe statuetki i książki kulinarne.

Numer: 13/14 (1225/1226) 2021   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *